Çocukluk ve erken ergenlik dönemindeki yumuşak doku konturlarının üç boyutlu yüz analiz sistemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of soft tissue contours during childhood and early adolescence with three dimensional facial analysis system
  1. Tez No: 601754
  2. Yazar: ELİF GİZEM AKTEPE GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İRFAN KARADEDE, DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYZA KARADEDE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Ortodonti biliminde, kafa yüz gelişimine hakim olmak tedavi planlanmasında önemli bir yer tutmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, çocukluk döneminden ergenlik öncesi döneme geçiş sırasında büyüme ile yumuşak doku konturlarında meydana gelen değişimleri üç boyutlu olarak incelemek ve karşılaştırmaktır. Araştırmaya çocukluk dönemi için 5-7 yaş; ergenlik öncesi dönem için ise 10-12 yaş arasında olan toplam 180 hasta dahil edilmiştir. Her bir grup kendi içerisinde iskeletsel Sınıf 1, Sınıf 2, Sınıf 3 olmak üzere üç alt gruba ayrılmıştır. Sonrasında, her bir malpozisyon grubu kendi içinde büyüme yönlerine göre vertikal, horizontal, normal olmak üzere üç alt gruba ayrılmıştır. Bireylerin üç boyutlu görüntülerinin elde edilmesi için İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda bulunan 3dMD face görüntüleme sistemi; elde edilen görüntülerin ölçümlerinin yapılması için ise“3dMDvultus”yazılımı kullanılmıştır. Alınan üç boyutlu görüntüler üzerinde doğrusal, oransal ve açısal yumuşak doku analizleri yapılmıştır. İstatistiksel değerlendirmede Shapiro-Wilk testi ve Student-t testi kullanılmıştır. Çocukluk döneminden ergenlik öncesi döneme geçiş sırasında doğrusal ölçüm değerlerinin tümü istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fark göstermiştir. Çocukluk ve ergenlik öncesi dönem arasındaki oransal ölçümler değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir. Her iki dönem arasındaki açısal ölçümler değerlendirildiğinde nasofrontal açı, nasolabial açı, labiomental açı, dudaklar arası açı ve alt çene açısı ölçüm değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Sonuç olarak bir stereofotogrametri tekniği olan 3Dmd görüntüleme sistemi büyüme ile yumuşak dokuda meydana gelen değişimlerin değerlendirilmesinde güvenilir sonuçlar vermektedir ve yumuşak doku büyümesi iskeletsel Sınıf 1, Sınıf 2 ve Sınıf 3 ilişkiye sahip hastalar arasında farklı seyredebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Craniofacial development is an important part of treatment planning for orthodontists. The aim of this study is to evaluate and compare the three dimensional changes of soft tissue contours during growth from childhood to prepubertal period. A total of 180 patients are included in the study, between the ages of 5-7 years for childhood period and 10-12 years for preadolescence period. Each group is divided into three subgroups, Class 1, Class 2, and Class 3 skeletal relationship subsequently. After then, each group is divided into three sub-groups; vertical, horizontal, and normal, according to their growth directions. The 3DMD face imaging system is used to obtain three-dimensional images and“3dMDvultus”software was used for the measurements of the obtained images. Linear, proportional and angular soft tissue analyzes were performed on three-dimensional images. Shapiro-Wilk test and Student-t test were used for statistical evaluations. All of the linear measurements were increased significantly during the growth period from childhood to pre-adolescence. There was no statistically significant difference on the proportional measurement between childhood and pre-adolescence groups. When the angular measurements between the two periods were evaluated, statistically significant difference was found between nasofrontal angle, nasolabial angle, labiomental angle, the angle between lips and lower jaw angle. The 3Dmd imaging system which is a stereophotogrammetry technique, yields reliable results in evaluating growth and changes in the soft tissue. Our findings showed that, soft tissue growth can vary between patients with skeletal Class 1, Class 2 and Class 3 relationship.