Aktif sporcular ile sporu bırakmış bireylerin egzersiz bağımlılık düzeyleri ve spor kaynaklı etkilerinin incelenmesi (Karma model)
Investigation of exercise dependence levels and sport oriented effects of active sports and individuals (Mixed model)
- Tez No: 601823
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİHAN HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Yapılan bu araştırmanın amacı, spor yapan bireyler ile spor yapmayı bırakmış bireylerin egzersiz bağımlılık düzeyinin bazı değişkenkere göre incelenmesidir. Araştırmaya; spor yapmış bırakmış bireyler ile spor yapmaya devam eden 61 kadın, 163 erkek toplamda 224 katılımcı katılmıştır. Araştırmaya katılan 224 katılımcı Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği (EBÖ) uygulanmıştır. Katılımcıların verileri SPSS 24 paket programına girilmiştir. Tüm değişkenler için normallik testleri yapılmıştır. Normal dağılan veriler için paramatrik normal dağılmayan veriler için nanparametrik testler uygulanmıştır. Araştırmanın nitel bölümü için egzersiz bağımlılık düzeyi yüksek spor yapmayı bırakmış 20 katılımcı belirlenmiştir. Nitel sorular iki uzman görüşü alınarak hazırlanmıştır. Nitel soruların güvenirliği Miles ve Huberman'ın (1994) önerdiği güvenirlik formülü ile (Güvenirlik = Görüş Birliği/ (Görüş Birliği + Görüş Ayrılığı) × 100) hesaplanmıştır. Sonuç olarak, Spor yapan katılımcılar ile spor yapmayı bırakmış katılımcıların egzersiz bağımlılık düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ancak spor yapan katılımcıların egzersiz bağımlılık düzeylerinin spor yapmayan katılımcılara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler ; Egzersiz, Egzersiz Bağımlılığı,
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to study levels of exercise addiction of individuals who do sports and who gave up doing sports with respect to some variables 61 women and 163 men, totally 224 people, some of whom have stopped doing sports and some of whom still go on doing sports, have taken in this research. Exercises Addiction Scale has been applied on the 224 participants. The data of participants have been entered SPSS 24. Parametric tests have been used for normal distributed data and nonparametric tests have been used for abnormal distributed data. For the qualitative part of the study, 20 participants who have stopped exercising with high levels of exercise dependence were determined. The reliability of the qualitative questions was calculated with the reliability formula proposed by Miles and Huberman (1994) (Reliability = Consensus / (Consensus + Disagreement) × 100). As a result, It was found that exercise dependence levels of the participants who stopped doing sports and those who stopped doing sports were high. However, it was found that exercise dependence levels of the athletes doing sports were higher than those who did not do sports. Key Words; Exercise, Exercise Addiction,