Çok okunan çocuk kitaplarının değerler yönüyle incelenmesi
Review of the widely read children's book in terms of values
  1. Tez No: 601824
  2. Yazar: SEMRA AKTAŞ KUBAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF SÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma çok okunan çocuk kitaplarının işledikleri değerleri ortaya koymak ve hedef kitle olan çocuklara bu konudaki uygunluklarını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Öncelikle çok okunan çocuk kitaplarını belirlemek amacıyla internet üzerinden satış yapan büyük kitap satış siteleri ve Ankara ilinde hizmet veren büyük kitapçılar ve yayınevlerinden popüler olan kitaplara ulaşılmıştır. Konuları, temaları ve kişileri ele alış biçimlerine göre hikâye ve roman sınıflamasına uygun olarak sınıflandırılan kitaplardan her sınıfın en çok okunan kitabı alınmış ve 6 kitaptan oluşan çalışma materyalleri belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak kullanılan kitapların işlediği değerler; 'değer analiz tablosu' kullanılarak kodlanmış ve analizi, içerik analizi yöntemiyle yapılmıştır. Araştırma sonucunda en çok okunan çocuk kitabının değerleri olumsuz işlemede %40,64 gibi yüksek bir orana sahip olduğu,“popülarite”yi bir değer gibi yücelttiği belirlenmiştir. İncelenen diğer kitaplarda böyle bir işlenişle karşılaşılmamış ve çok okunan/popüler olan çocuk kitapları aracılığıyla çocuklara değer kazandırılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to reveal the values of children's books which are widely read and to determine their suitability for the children as a target group. First of all, in order to determine the widely read children's books, the popular books from the popular books selling sites on the internet, the big bookstores and publishers in Ankara were reached. The most read books of each category were chosen among the books which were classified appropriate to the story and novel classification according to the way they handle subjects, themes and characters, and study materials consisting of 6 books were determined. The values addressed in books, which are used as data collection tools, were coded using the 'value analysis table' and it is analyzed with content analysis method. As a result of the study, it was determined that the most widely read children's book had a high rate of 40.64% in negative processing of values and elevated 'popularity' as a value. In the other books, such a treat was not encountered and it is concluded that values can be taught to the children through widely read/popular children books.