Astım tanılı çocuklarda astım kontrol derecesi ile uykuda solunum bozuklukları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between asthma control degree and sleep respiratory disorders in children with asthma diagnosis
  1. Tez No: 601901
  2. Yazar: NURBANU BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP YILDIZ YILDIRMAK, DOÇ. DR. ŞEBNEM ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Uykuda solunum bozukluğunun, astım kontrolü üzerine etkisi son yıllarda tartışılmakla beraber özellikle çocuklarda bu konuda yeterli çalışma mevcut değildir. Bu çalışmada persistan astım tanısı ile izlenen çocuklarda uykuda solunum bozukluğu sıklığı ve astım kontrolü ile uykuda solunum bozukluğu arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız hastanemiz çocuk göğüs hastalıkları polikliniğinde persistan astım tanısı ile takipli 4-11 yaş grubu 120 çocuk ile yapıldı. Olgulara uyku solunum bozukluğu alt ölçeği, astım kontrol testi, demografik ve astım klinik özelliklerini belirleyen çalışma anketleri uygulandı. Bulgular: Çalışmaya alınan 120 olgunun 75'i (% 62,5) erkek olup ortalama yaş 7,6  1,9 yıl idi. GINA rehberine göre astım kontrol düzeyleri değerlendirildiğinde olguların % 23,3'ü iyi kontrollü, % 50.8'i kısmı kontrollü ve % 25,8' i kontrolsüz idi. Habitual horlama sıklığı % 20,8, uykuda solunum bozukluğu sıklığı ise % 29.2 olarak rapor edildi. Kontrolsüz astım grubunda uykuda solunum bozukluğu anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0,000). Çok değişkenli indirgenmiş modelde uykuda solunum bozukluğunu öngörmede habitual horlamanın, astım kontrol test skorunun ve eşlik eden hastalık varlığının anlamlı-bağımsız etkinliği gözlendi (p=0,000, p=0,000, p=0,004). Sonuç: Persistan astım tanılı çocuklarda kontrolsüz astım uykuda solunum bozukluğu ile ilişkili olup, habitual horlama, astım kontrol testi skoru ve eşlik eden hastalık varlığı uykuda solunum bozukluğu açısından önemli risk faktörleridir.
Özet (Çeviri)
Aim: The effects of sleep- related disordered breathing on asthma control have been discussed in recent years for all that there are not enough studies on this subject especially in children. In this study, we aimed to investigate the frequency of sleep- related breathing disorder and the relationship between asthma control and sleep- related breathing disorder in children with persistent asthma. Materials and Methods: Our study was conducted with 120 children aged 4-11 years with persistent asthma diagnosis in the pediatric pulmonary outpatient clinics in our hospital. At enrollment, sociodemographic and asthmatic characteristics were investigated and pediatric sleep questionnaire and childhood asthma control tests, were administered. Results: Out of 120 patients 75 (62,5%) were male. The mean age was 7.6 ± 1.9 years. According to GINA guidelines, asthma was well controlled in (23.3%) children, partially controlled in (50,8%) children and uncontrolled in (25,8%) children. The frequency of habitual snoring was reported as 20,8% and the frequency of sleep-related breathing disorder was 29,2%. The prevelance of sleep-related breathing disorder was significantly higher in uncontrolled asthma group (p=0,000). Significant-independent efficacy of habitual snoring, asthma control test scores and presence of concomitant diseases was observed in predicting sleep-related breathing disorder in multivariate logistic regregsion model (p=0,000, p=0,000, p=0,004). Conclusion: Uncontrolled asthma is associated with sleep-related disordered breathing. We suggest that habitual snoring, asthma control test scores and presence of concomitant diseases are important risk factors for sleep-related breathing disorders in children with persistent asthma.