Çocuklarda hidrosel
Hydrocele in children
  1. Tez No: 601900
  2. Yazar: AHMET ATICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: İnguinal herni ve hidrosel çocuk cerrahisi kliniğinde en sık yapılan ameliyatlar olup çocuk yaş grubunda yapılan tüm ameliyatların yarıya yakınını oluşturur. Hidrosel ile ilgili literatür bilgisi oldukça sınırlıdır. Bu çalışmada hidrosel tanısı alan hastaların prevelansı ve spontan rezolusyonun gerçekleştiği yaşın saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2004-Aralık 2012 tarihleri arasında hidrosel tanısı alan 2625 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar yenidoğan döneminde tanı konulanlar (Grup 1) ve geç dönemde (24 ay ve sonrası) tanı konulanlar (Grup 2) olarak 2 gruba ayrıldı. Grup 1'de 2028 hasta, Grup 2'de 597 hasta vardı. Hidrosel olgularına ilişkin frekans dağılımları ve olguların sayıları ve gruplar içindeki oranlar belirlendi. Bulgular: Çocuk cerrahisi polikliniğine başvuran 95,614 hastanın 2028'i (%2,1) yenidoğan döneminde 597'si (%0,6) 24 ay ve sonrasında hidrosel tanısı aldı. Grup 1'deki hastalarının %63'ünde hidrosel bilateral iken, %24'ünde sağ ve %13'ünde sol taraftaydı. Hastalarının %84,6'sı nonkomünike hidrosel, %11'de kord hidroseli, %2,2'sinde komünike hidrosel, %0,2'sinde abdominoskrotal hidrosel vardı. Grup 2'deki hastaların %45,8'i nonkomünike hidrosel, %22,3'ü kord hidroseli, %31,2'si komünike hidrosel, %0,3'ünde abdominoskrotal hidrosel vardı. Grup 1'de nonkomünike hidroselin %93'ü, kord hidroselinin %40'ı, komünike hidroselin %15'i takipte geriledi. Grup 1'de nonkomünike hidroselin ortalama kaybolma yaşı 10,5 ± 6,3 ay iken, kord hidroselin 9,2 ± 6,3 ay, komünike hidroselin 8,8 ± 6,3 ay bulundu. Abdominoskrotal hidroselin hiçbirinde takiple kaybolma gözlenmedi ve tamamı elektif şartlarda opere edildi. Grup 2'de komünike hidrosel ve kord hidroseli tanısı konulan hastaların takipte gerileme olmadı, nonkomünike hidrosel tanısı konulan hastaların %8,7'sinde takipte kaybolma gözlendi. Sonuçlar: Grup 1'deki nonkomünike hidroselin tamamına yakını (%98.6) 24 aydan önce spontan kaybolduğu için, bu hastalar 24 aya kadar konservatif olarak takip edilebilir. Kord hidroselinin %40'ının izlemde kaybolması nedeniyle, kord hidroseli ile başvuran hastaların en az 12 ay kadar konservatif olarak takip edilmesi önerilir. Komünike hidroseli takiple kaybolan hastaların tamamı 18 aydan önce kaybolduğu için operasyon için 18 aya kadar beklenilebilir. Grup 2'deki nonkomünike hidroselin kaybolma yaşı ortalama 36,1 ± 10,4 ay bulundu. Hastalar iki yaşını tamamlasa bile kaybolma devam edebilmektedir. Grup 2 deki komünike hidrosel ve kord hidroseli tanısı konulan hastaların takipte gerileme olmaması nedeniyle tanı anında opere edilmesini önermekteyiz. Her iki grupta da abdominoskrotal hidroselde spontan rezolusyon gözlenmediği için hastalar tanı konar konmaz elektif şartlarda opere edilebilirler.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim: İnguinal hernia and hydrocele operations are frequently performed in pediatric surgery clinics and almost they comprise half of the all operations performed during childhood. There are limited data regarding hydrocele.In this study we aimed to evaluate hydrocele prevalence and to detect timing of spontaneous resolution among hydrocele cases. Material and method: Totally 2625 patients whom were diagnosed as hydrocele between january 2004 and december 2012 had been included in this study.The patients were divided into two groups.Group 1(n=2028) involved the patients whom were diagnosed during newborn period.Group 2 (n=597)involved whom were diagnosed at 24th month or beyond.Frequency distrubitions and descriptive statistics were studied in each group. Findings:Totally 95614 patients had attended to pediatric surgery clinic.Of these 2028(2.1%) were diagnosed as hydrocele in newborn period while 597(0.6%) had been diagnosed lately (24 months or later). The locations of hydroceles such as bilateral, right sided and left sided had been found as 63%, 24% and 13% respectively in group1.As a whole in group1 84.6% of hydrocele cases were with noncommunicating, 11% with cord and 0.2% were with abdominoscrotal types. However in group2 45.8% of cases were with noncommunicating, 22.3% with cord type, 31.2% with communicating and 0.3% were with abdominoscrotal type hydroceles.Spontaneous resolutions regarding noncommunicating, cord and communicating type hydroceles in group 1 occured as 93%, 40% and 15% respectively during follow up. The corresponding mean resolution durations for noncommunicating, cord and communicating type hydroceles were detected as 10,5 ± 6,3, 9,2 ± 6,3 and 8,8 ± 6,3 months respectively. Since there had been no spontaneous resolution, all the abdominoscrotal type hydrocele cases were electively operated. In group2 while 8.7% of noncommunicating types exhibited spontaneous resolutions there were no resolutions among communicating and cord types. Conclusion: There had been spontaneous resolution in almost all noncommunicating type hydrocele cases(98.6%) in group1.Therefore we suggest a conservative monitoring lasting up to 24 months for such cases. 40% of cord type hydrocele cases disappeared during follow up, that we offer a conservative monitoring for at least 12 months in these cases. Since the resolution of almost all communicating hydroceles occured by the 18th month we suggest pending of the surgery until 18 month age.The mean resolution age for noncommunicating hydroceles in group 2 was 36,1 ± 10,4 month.The resolution cases may be seen above 2 years. Since there had been no resolution among group 2 communicating and cord hydroceles we offer operation at the moment of diagnosis for these patients. We could not define a spontaneous resolution for abdominoscrotal hydroceles in both groups hence we recommend operating such cases at the diagnosis in an elective manner.