Aktif brusellozlu hastalarda hümoral ve hücresel immünite değişikliklerin araştırılması
- Tez No: 60198
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
VI. ÖZET Bu çalışmada aktif brusellozu olan 12'si erkek, 9'u kadın toplam 21 hastadaki humoral ve hücresel immün yanıt değişiklikleri incelendi. Kontrol grubu olarak 6 erkek ve 4 kadından oluşan 10 sağlıklı gönüllü çalışmaya alındı. Hastaların tanısı klinik bulgular, Wright agglütinasyon ve 2-merkaptoetanol testi ile kondu. Wright agglütinasyonu ile 1/100 ve 2-merkaptoetanol testi ile 1/160 ve üstü titreler pozitif kabul edilerek çalışmaya alındı. Nonspesifik hümoral immünite için serum IgG, IgM, IgA ile kompleman C3c ve C4 düzeyleri nefelometrik yöntemle ölçüldü. Lenfosit subpopülasyonları ve CD4/CD8 oranları flow sitometri yöntemi ile ölçüldü. Monosit ve granülosit fagositik aktiviteleri fluoresceinisothiocyânate ile işaretli opsonize Escherichia coli kullanılarak flow sitometrik olarak ölçüldü. Hasta grubu (H.G.) ile kontrol grubu (K.G.)'nun serum immünglpbulinleri, C3c ve C4 düzeyleri, granülosit ve monosit fagositik aktiviteleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (tüm parametreler için p>0.05). H.G.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY THE INVESTIGATION OF CHANGES IN HUMORAL AND CELLULAR IMMUNITY IN PATIENTS WITH ACTIVE BRUCELLOSIS. In this study, the changes in humoral and cellular immunity in 21 patients (12 men and 9 females) with active brucellosis were examined. 10 healty volunteers (6 men and 4 females) were included to the study and served as a control group. The diagnosis of the active brucellosis was made by the Wright agglutination and 2- mercaptoethanol tests. The titers of 1/100 and 1/160 or higher values were accepted as positive for the Wright agglutination and 2-mercaptoethanol tests respectively. These seropositive patients were included to the study. Serum IgG, IgM, IgA, C3c and C4 fractions of the complement system were measured by nephelometry for nonspesific humoral immunity. Lymphocyte subpopulations and proportions of CD4 and CD8 were examined by flow cytometry. Phagocytic activity of monocytes and granulocytes were measured by flow cytometry using fluoresceinisothiocyanate- labelled opsonized Escherichia coli. The differences between the patients and control groups for the serum immunoglobulin, C3c and C4 levels, and phagositic activity of monocytes and granulocytes were found to be statistically insignificant (p>0.05 for all parameters). There were also no significant differences between the proportions of CD19, CD4, CD8, natural killer cells and CD4/CD8 in both groups (p>0.05 for all parameters).