Sosyoekonomik ve demografik faktörlerin hepatit B virüs infeksiyonu prevelansı ile ilişkisi
- Tez No: 60197
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
VI. ÖZET Hepatit B Virüs (HBV) infeksiyonu için orta endemisite bölgesinde yer alan ülkemizde, Akut Viral Hepatit tanısıyla hastanede yatanların % 30,6-85'inden Akut Hepatit B Virüs (AHBV) infeksiyonu sorumlu iken yılda yaklaşık 200.000 yeni olgu yaşandığı düşünülmektedir (13,30). Pek çok araştırmacı tarafından HBV infeksiyonunun özellikleri, epidemiyolojisi, kliniği, tedavisi, prognozu, bağışıklaması ve risk faktörleri uzun yıllardır araştırılmaktadır. Biz ise bu çalışmamızda alışılmış risk faktörlerini değil, Türkiye için bazı sosyoekonomik ve demografik faktörlerin HBV infeksiyonu ile ilişkisini araştırdık. Aynı zamanda genç yetişkin erkeklerde, HBV markerlerinin seroprevelansı ve anti-HBs (+) olanların kantitatif neticelerini saptadık. Bu amaçla; 21 Ocak 1996 - 20 Mayıs 1996 tarihleri arasında acemi er eğitimi alan 493 askerden, 5 cc. venöz kan alındı. Aynı zamanda katılımcılara yaşı, işi, mesleği, gelir durumu, kaç kişiyle birlikte oturduğu, yaşadığı merkezin büyüklüğü ve daha önceden cerrahi girişim veya diş tedavisi geçirip geçirmediğini öğrenmek amacıyla anket yapıldı. Kendilerine HBV infeksiyonu hakkında bilgi verilip bulaş yolları konusunda uyarıldı. Çalışmanın sonunda; katılımcılar genç yetişkin erkekler olduğundan HBV seroprevelansının ülkemiz için beklediğimizden daha düşük çıktığını gözlemledik. Yaşla birlikte HBV taşıyıcılık oranının yükseldiğini, aktif olarak HBV'una karşı bağışık olanların ortalama kantitatif anti-HBs değerinin 194 lU/ml olduğunu, HBV infeksiyonu riskinin evli olmakla arttığını, ekonomik durumu kötü olanlarda, kalabalık ailelerde, küçük yerleşim merkezinde yaşayanlarda HBV seroprevelansının yüksekliğini saptarken, diş ve cerrahi tedavi sonunda tedavi görmeyenlere nazaran ek risk bulunmadığını gözlemledik. Araştırdığımız 5 meslek grubu içinde istatiksel olarak anlamlı risk oluşturan iş kolu olmadığını tespit ettik. Tam bir tedavisi çoğunlukla olmayan HBV infeksiyonu karşısında çalışmamızın bazı karanlık noktalara ışık tutarak, tedaviden ziyade etkin ve geçerli koruyucu önlemlerin alınmasına yön vereceğini umuyoruz. 44
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY (THE RELATIONSHIP OF HEPATIT B VIRUS (HBV) INFECTION PREVALANÇE WITH SOCIOECONOMIC AND DEMOGRAPHIC FACTORS.) Being in medium endemicity region for HBV infection, our country is presumed to have about 200.000 incident cases of acute HBV infection each year which will be responsible for 30,6 - 85 percent of Acute Viral Hepatitis inpatient cases (13,30). For long years HBV infection has been studied by many researchers as for the epidemiology, clinical course, management, prognosis, immunity and risk factors. We have studied not usual risk factors but the relations between some socioeconomic and demographic factors with HBV infection in Türkiye. We also determined the seroprevalance of HBV markers and for those who are anti-HBs (+), the quantitative levels of anti-HBs in the sera of young, adult men. Between 21 January 1996 and 20 May 1996 the sera of 493 recruits in training were obtained as venous blood samples of 5 cc. for this purpose. A questionnaire consisting of items about the age, job, income status, how many persons the participant lived with, where the participant lived and whether there was a history a surgical intervention or dental therapy, has been applied. The participants were informed about HBV infection and warned about modes of transmission. We have observed a seroprevalance of HBV lower than we have anticipated for our country as the participants were young adult men. We have observed a risk with age in HBV carrier proportion, a mean value of 194 lU/ml in anti-HBs levels in those actively immune against HBV, a significant excess risk of HBV infection among the married, an excess in HBV seroprevalance among those living in small locations and that there was not an excess risk in the dental therapy and surgical intervention. Among the five job groups studied, we have determined that there was not any group which had a significant excess risk. Against HBV infection which a complete cure mostly cannot be achieved, we expect our study to enlighten some points and to guide the active and appropriate measures to prevent rather than to treat the infection. 45