Seçilmiş ülkeler bazında gelir dağılımı eşitsizliğinin dönüşümü
Transformation of income distribution inquality in the based selected countries
  1. Tez No: 601982
  2. Yazar: CEREN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Çalışma, seçilmiş bazı ülkelerin enflasyon, işsizlik, ithalat, ihracat, dışa açıklık (TOPEN), demokrasi endeksi, ekonomik büyüme ve gelir dağılımı değişkenleri arasındaki nedensellik ilişkilerini ve nedensellik ilişkilerinin yönünü inceleyerek, gelir dağılımını etkileyen faktörlerin bulunup bulunmadığını ortaya koymaktadır. Analizde kullanılan veri setinde; 2006-2017 yılları arasındaki enflasyon, işsizlik, ithalat, ihracat, dışa açıklık (TOPEN), demokrasi endeksi, ekonomik büyüme (GSYİH) ve gelir dağılımı (GINI Katsayısı) değişkenleri yer almaktadır. Analizde, serilerin durağanlıklarının belirlenmesinde Augmented Dickey-Fuller (ADF) Birim Kök Testi, nedensellik ilişkisi ve ilişkinin yönünün belirlenmesinde Granger Eş-Bütünleşme Testi ve Granger Nedensellik Testi kullanılmıştır. Analizlerin sonunda; Almanya, Arjantin, Çin ve İngiltere'nin gelir dağılımının ekonomik büyüme üzerinde; ABD'nin dışa açıklığının ve demokrasi düzeyinin gelir dağılımı üzerinde; Güney Kore'de gelir dağılımının ithalat üzerinde; Brezilya'nın işsizliğin, ihracatın, ithalatın ve demokrasi düzeyinin gelir dağılımı üzerinde; Endonezya'nın ekonomik büyümesinin, ihracatın, ithalatın ve işsizliğin gelir dağılımı üzerinde; Rusya'nın enflasyonun gelir dağılımı üzerinde; gelir dağılımının işsizlik üzerinde; Tayland'ın ekonomik büyümenin, enflasyonun, işsizliğin ihracatın ve ithalatın gelir dağılımı üzerinde; Uganda'nın gelir dağılımının ihracat ve ithalat üzerinde - tek yönlü etkili oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis research reveals if factors affecting distribution of income exists or not by analyzing casuality relationship between variables of inflation, unemployment, import, export, trade openness (TOPEN), democracy index, economical growth and distribution of income of chosen countries and direction of casuality relationship. Inflation between 2006 and 2017, unemployment, import, export, trade openness (TOPEN), democracy index, economical growth(GDP) and distribution of income (GINI coefficient) variables take place in the data set used in the analysis. Augmented Dickey-Fuller (ADF) unit root test is used to determine the stability of series, and Granger Coentegration Test and Granger Casuality Test are used to determine casuality relationship and direction of relationship in the analysis. In the end of analysis it is reached that, distrubiton of income of Germany, Argentina, China and England has effect on economical growth; trade openness (TOPEN) and democracy level of USA has effect on distribution of income, distribution of income of South Korea has effect on import; unemployment, import, export and democracy index of Brazil have effect on distribution of income; economical growth, import, export, unemployment have effect on distribution of income; inflation of Russia has effect on distribution of income; in Thailand economical growth, inflation, unemployment, import and export has effect on distribution of income; distribution of income od Uganda has effect on import and export uni- directional