M-government current situation and development assessment regarding Turkish municipalities
Türk belediyelerinde m-devlet mevcut durum ve gelişim değerlendirmesi
  1. Tez No: 601983
  2. Yazar: ÖMER TAHA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN TOLGA MEDENİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Hükümetler ve devlet kurumları mobil hükümet çözümlerine yöneliyorlar. Fakat, daha verimli ve daha etkili servis sunumu için yürütülen bu çabaları ölçebilecek araçlar yetersizdir. Bu çalışma, büyükşehir belediyeleri tarafından yapılan mobil uygulamaları değerlendirebilmek için bir model oluşturmayı amaçlamaktadır. Türkiye'de 30 büyükşehir belediyesi bulunmaktadır. Bu belediyelerin yetki bölgeleri, Türkiye'deki nüfusun büyük bir kısmını içerisinde barındırmaktadır. Bununla birlikte, bu belediyelerin çoğu, vatandaşların tek bir portaldan erişebildiği ve mobilite imkanlarından yararlanabileceği merkezi bir uygulamaya sahip değildir. Bu nedenle bu tez, mevcut uyguluması bulunan 19 büyükşehir belediyesine odaklanarak oluşturulan değerlendirme modeli vasıtasıyla değerlendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Governments and governmental bodies are converting towards e-Government solutions. However, there aren't enough tools to evaluate the outcomes of these efforts, which is important for further development towards a more efficient and effective service delivery. This study aims to create a model to be able to evaluate those applications done by the metropolitan municipalities. There are 30 metropolitan municipalities in Turkey. Their jurisdictions cover the majority of the population in Turkey. However, most of these municipalities don't have any centralized application where the citizens can access from a single portal and take advantage of the mobility. Because of this reason this thesis will focus on the existing 19 municipalities and evaluate them through the evaluation model created.