Araştırma görevlilerinin sosyal kaytarma düzeyleri ve örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship of the researchers between the organizational commitment and the social loafing behaviors
- Tez No: 602050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE RÜYAM KÜÇÜKSÜLEYMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Örgütsel bağlılık ve sosyal kaytarma çalışma hayatında önemli ve birbirini etkileyen kavramlardır. Bu ilişkinin tespiti çalışanların verimliliği, iş birliğinin sağlanması, kurumlarda rekabet ve başarının tükenmemesi açısından gereklidir. Aynı zamanda çalışanların bağlı oldukları kurumda işten kaçma ve kaytarma sebeplerini, yönetim tarafından verilen görev dağılımının ne sonuçlara yol açtığını, çalışma arkadaşlarının örgüte olan bağlılığının insanların kişisel sosyal kaytarma davranışlarını ne ölçüde etkilediğini bizlere gösterir. Bu çalışmada, araştırma görevlilerinin sosyal kaytarma düzeyleri ve örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin belirlenmesi; sosyal kaytarma ve örgütsel bağlılık düzeylerinin kadro türü, öğrenim durumu, cinsiyet ve hizmet süresi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada amaçsal örnekleme yöntemlerinden birisi olan ölçüt örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Katılımcılar bir fakültede çalışmakta olan 34 araştırma görevlisi olarak belirlenmiştir. Araştırma görevlilerinin örgütsel bağlılık ve sosyal kaytarma düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılmasında ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgileri tanıma formu, örgütsel bağlılık ölçeği ve sosyal kaytarma ölçeği kullanılmıştır. Veriler Excel programında toplanmış, çözümlenmiş ve düzenlemiş ve SPSS programına aktarılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde pearson moment çarpım korelasyonu ve spearman sıra farkları korelasyonu analizleri, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi ve kruskal wallis analizi tercih edilmiştir. Örgütsel bağlılığın alt boyutları ve sosyal kaytarma arasındaki ilişki açısından bakıldığında, çalışmanın başında varsayıldığı gibi araştırma görevlilerinin duygusal bağlılık düzeyleri ve sosyal kaytarma davranış düzeyleri arasında anlamlı ve ters yönde bir ilişki tespit edilmiştir. Demografik değişkenler açısından sosyal kaytarma düzeyleri ve örgütsel bağlılık düzeyleri için gruplar arasında anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir. Çalışmanın sonuçları ilgili literatür ve bulgular bağlamında tartışılmış ve çalışmanın sonunda gelecekte yapılacak çalışmalara ışık tutacak öneriler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Organizational Commitment and Social Loafing are important and affecting concepts in working life. The determination of this relationship is necessary in terms of employee productivity, cooperation, competitiveness and inexhaustibility. The determination of this relationship shows us the reasons for the employees' avoidance and slacking in the institution they are affiliated with, the results of the distribution of tasks assigned by the management, and the extent to which the commitment of their colleagues to the organization affects the personal social loafing behavior of the people. In this study, it is aimed to determine the relationship between social loafing and organizational commitment of research assistants; It is aimed to determine whether social loafing and organizational commitment levels show a significant difference according to the variables of staff type, gender and year of service. In the study, one of the purposive sampling methods, Criterion Sampling Method was preferred. The participants were identified as 34 research assistants working in a faculty of a university. Correlational survey model was used to investigate the relationship between the levels of Organizational Commitment and Social Loafing of the research assistants. Personal Information Recognition Form, Organizational Commitment Scale and Social Loafing Scale were used as data collection tools. Data were collected, analyzed and organized in Microsoft Excel program and analyzed by transferring to SPSS program. Pearson and Spearman Correlation Analysis, Independent Sample t-Test, One Way Analysis of Variance and Kruskal Wallis Analysis were used in the analysis of the data. In terms of the relationship between sub-dimensions of Organizational Commitment and social Loafing, a significant and inverse relationship was found between the levels of affective commitment and social loafing of research assistants as assumed at the beginning of the study. In terms of demographic variables, there was no significant difference between the groups for social loafing levels and organizational commitment levels. The findings of the study were discussed in the context of the related literature and suggestions were given to shed light on future studies.