Deneysel iskemik optik nöropatide topikal koenzim Q10+vit E TPGS'nin histopatolojik etkileri
Histopathological effects of topical coenzyme Q10 + vit E TPGS in experimental ischemic optic neuropathy
- Tez No: 602088
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL YAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Ratlarda mekanik optik sinir hasarı modeli oluşturmayı ve topikal Koenzim Q10 + Vitamin E TPGS (CoQ10+Vit E) molekülünün retina ganglion hücreleri üzerindeki nöroprotektif etkilerini araştırmayı amaçladık. Gereç-Yöntem: Çalışmamızda 20 adet ratın 30 gözü kullanıldı. Her biri 10 gözden oluşan kontrol, deney ve tedavi grupları olmak üzere 3 grup oluşturuldu. Kontrol grubu optik sinir hasarı oluşumunu test etmek amacıyla kullanıldı. Tedavi grubundaki ratlara 3 hafta süreyle, günde 2 sefer bir damla olmak üzere topikal CoQ10 + Vit E TPGS solüsyonu uygulandı. Deney grubuna ise serum fizyolojik damla günde 2 sefer 3 hafta uygulandı. Üç haftalık süre sonucunda ratların optik sinirleri diseke edildi ve histopatolojik olarak incelendi. Bulgular: Tedavi grubunun elektron mikroskobik incelenmesinde miyelinli sinir liflerinin çoğunluğunda miyelin kılıf ile aksoplazmadaki mitokondriyon, nörotübül ve nörofilamanların normal yapılarını korudukları dikkati çekti. Oligodendrositlerin miyelinli aksonları sarmış oldukları izlendi. Oligodendrositlerin genel olarak normal ince yapılarını koruduğu görülmekteydi. Deney grubunda ise birçok alanda miyelinli sinir liflerinde önemli dejeneratif değişikliklerin meydana geldiği görüldü. Oligodendrositlerde çekirdekte heterokromatin artışı ve sitoplazmada vakuolizasyonun meydana geldiği dikkati çekti. Miyelinli aksonların sayısı, tedavi grubunda, deney grubu ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde artmış bulundu (p=0.0028
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to establish a model of mechanical optic nerve injury in rats and to investigate the neuroprotective effects of topical Coenzyme Q10 + Vitamin E TPGS on retinal ganglion cells. Materials-Methods: In this study, 30 eyes of 20 rats were used. The control, experimental and treatment groups, each consisting of 10 eyes, were formed into 3 groups. The control group was used to test the occurrence of optic nerve injury. Rats in the treatment group were administered topical CoQ10 + Vit E TPGS solution twice a day for 3 weeks. In the experimental group, saline drops were applied twice a day for 3 weeks. The optic nerves of the rats were dissected and histopathologically examined after three weeks. Results: Electron microscopic examination of the treatment group revealed that the majority of myelinated nerve fibers and mitochondria, neurotubules and neurofilaments in the myelin sheath and the normal structures were preserved. Oligodendrocytes were observed to have surrounded myelinated axons. Oligodendrocytes were generally found to maintain their normal fine structure. In the experimental group, significant degenerative changes were observed in myelinated nerve fibers in many areas. Heterochromatin increase in nuclei and vacuolization in cytoplasm was observed in oligodendrocytes. The number of myelinated axons was significantly increased in the treatment group compared to the experimental group (p = 0.0028