Two ecological perspectives: Images of The Sea in The Old an and The Sea and the Sea-crossed Fisherman
İki ekolojik perspektif: Yaşlı Adam ve Deniz ile Deniz Küstü romanlarındaki deniz imgeleri
- Tez No: 602147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLSEN GÖKÇEN ULUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İmgeler, edebi metinlerin kendilerini genişletme ve zenginleştirmelerinin bir yöntemidir; zira bu zenginleştirme yaşamı yansıtmak gibi çok yönlü bir faaliyeti üstlenen anlatılarda çok önemlidir. Ünlü din tarihçisi Mircea Eliade'ye göre imge bir“anlam demetidir”. Eliade, anlatıyı çoklu ve katmanlı yapan imgelerin, bir metnin yaşamın çok yönlülüğünü yansıtmasını mümkün kıldığını iddia eder. Öte yandan, Üçüncü Viyana Psikanaliz Ekolünün kurucusu olan Viktor Emil Frankl, modern insanın, Freud'un iddia ettiği içgüdüler ya da Adler'in ileri sürdüğü üzere toplumda yer edinme isteği ile değil yaşadıklarına anlam verme arzusu ile yaşadığını savunur. Kişinin herhangi bir yaşantıya atfettiği anlam, onu mutlu ve tatmin olmuş kılabildiği gibi tam tersi de olabilir. Lakin Frankl'a göre, anlam, saklanmış ve bulunmayı bekleyen sabit bir sır değildir ve kişinin hayat ile etkileşiminden doğan bilinçli bir karar alma sürecinin sonunda oluşur. Birey anlamı seçer ya da kararlaştırır. Frankl'ın anlam arayışı, tarih boyunca insanın macerasının bir yansıması olmuş edebi metinlerde doğal olarak kendini gösterir. Yaşamlarında anlamlarını yitiren ya da yeni bir anlam bulmayı isteyen kahramanlar, başlarından geçen olaylar sonucunda tecrübe ve bilgi kazanırlar. Bu kazanımlar sayesinde, kahramanın tecrübe ve varoluşuna yeni bir anlam katılır. Bu tez, deniz imgesinin insan dimağına yerleşmiş ayırt edici özellikleri ile edebi anlatılarda kahramanların anlam arayışlarının önemli bir mecrası olmasını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Images are a method of self-expansion and enrichment of literary texts since this enrichment is essential in narratives that undertake a multidimensional activity such as reflecting life. According to the famous religious historian Mircea Eliade, the image is a“bunch of meaning”. He maintains that the images that make the narrative multiple or layered enable a text to reflect the versatility of life. On the other hand, Viktor Emil Frankl, the founder of the third school of psychoanalysis, argues that modern man lives with the desire to give meaning to what he has experienced rather than with the instinct that Freud claims, or the desire to take part in society as Adler claims. The meaning he attributes to any experience can make him happy and satisfying, or vice versa. However, according to Frankl, meaning arises at the end of a conscious decision-making process that arises from one's interaction with life rather than a fixed secret that is hidden and waiting to be found. The person chooses or determines the meaning. Frankl's search for meaning naturally manifests itself in literary texts which have been a reflection of human adventure throughout history. Heroes who lose meaning in life or seek to attain a new meaning gain experience and knowledge through the events they go through. Through these gains, a new meaning is added to the hero's experience and existence. This thesis explores the fact that the image of the sea with its distinctive features in the human mind is an important channel for heroes in their search for meaning in literary narrations.