İdiyopatik intrakranyal hipertansiyon hastalarında tedavi öncesi ve sonrası odyovestibuler testlerin değerlendirilmesi
Pre- and post-treatment evaluation of audiovestibular tests in pati̇ents with idiopathic intracranial hypertension
  1. Tez No: 602161
  2. Yazar: SEMİH KARAKETİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ UYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: İdiyopatik intrakranyal hipertansiyon (İİH) hastalarında tedavi öncesinde artmış olan basıncın iç kulakta işitme ve denge sistemi üzerine etkilerini, oküler vestibuler uyarılmış miyojenik potansiyeller testi (oVEMP), saf ses odyometri, timpanometri ve akustik refleks testleri ile değerlendirerek ortaya koymak amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji polikliniğine başvuran hastalardan Modifiye Dandy Kriterlerine (MDK) göre İİH ön tanısı alan 24 hasta dahil edilmiştir. Hastalara lomber ponksiyon öncesinde oVEMP, saf ses odyometri, timpanometri, akustik refleks testleri uygulanmıştır. Beyin omurilik sıvısı (BOS) çıkış basıncı değerlendirilerek İİH tanısı alan hastalara asetazolamid tedavisi başlanmıştır. Hastaların ikinci testleri (tedavi sonrası) baş ağrısı semptomu düzeldikten sonra veya modifiye Frisen evrelemesi değerlendirilerek yapılmıştır. oVEMP testinde P1 latansı, N1 latansı, P1-N1 intervali, amplitüd değeri, amplitüd oranı, asimetrik amplitüd yanıtı ile; saf ses odyometri testinde 250 – 8000 Hz frekans aralığındaki işitme eşik değerleri, timpanometri ve akustik refleks testi sonuçları tedavi öncesi ve sonrası değerleri karşılaştırılmış ve değişimi incelenmiştir. Ayrıca çalışmaya sağlıklı kontrollerden oluşan 28 kişi dahil edilmiş ve hasta grubu ile kontrol grubunun oVEMP ve saf ses odyometri testi sonuçları karşılaştırılmıştır. Bulgular: İİH hastalarının tedavi öncesi ve sonrası oVEMP sonuçları karşılaştırıldığında, tedavi sonrası sol kulak amplitüd değeri anlamlı şekilde yükselmiştir (p=0,035). Sağ kulak ve sol kulak amplitüd oranlarındaki değişim istatistiksel olarak anlamlıdır (sırasıyla p=0,044; p= 0,047). Tedavi öncesi hasta grubu ile kontrol grubunun oVEMP değerlerinde sol N1 latans değerinde istatistiksel olarak anlamlılık saptanmıştır (p=0,049). Tedavi öncesi hasta grubu ile kontrol grubunun saf ses odyometri sonuçları karşılatırıldığında sağ kulak 4000 Hz frekansında kemik (p=0,031) ve hava yolunda (p=0,003), sol kulakta 4000 Hz frekansında kemik (p=0,044 ) ve hava (0,008) yolunda istatistiksel olarak anlamlılık saptanmıştır. Sonuç: Hasta ve kontrol grubunda oVEMP parametreleri değerlendirildiğinde latans sürelerinin farklılık göstermesi beyin sapı ve vestibüler sinirin etkilenmiş olabileceğini düşündürmektedir. Amplitüd değerlerinin hasta grubunda tedavi sonrasında öncesine göre artış göstermesi periferik vestibüler organların etkilendiğine işaret etmektedir. İşitme kaybı görülen İİH hastalarında tüm frekansların etkilenebildiği gözlemlenirken daha çok 4000 Hz frekansının etkilendiği görülmüştür. İİH işitme ve vestibuler sistemi etkileyen bir hastalıktır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the effects of increased pressure on hearing and balance system in inner ear by ocular vestibular evoked myogenic potential test (oVEMP), pure sound audiometry, tympanometry and acoustic reflex tests in patients with idiopathic intracranial hypertension (IHH). Material and methods: In this study, patients who applied to Neurology outpatient clinic of Health Sciences University Okmeydanı Training and Research Hospital were included. Twenty-four patients with a pre-diagnosis of IHH according to the Selection Modified Dandy Criteria (MDC) were included. Before the lumbar puncture, oVEMP, pure tone audiometry, tympanometry and acoustic reflex tests were performed. Cerebrospinal fluid (CSF) outlet pressure was evaluated and acetazolamide treatment was started in patients diagnosed with IHH. The second tests (after treatment) of the patients were performed after the headache symptom improved, or by evaluating the modified Frisen staging. In oVEMP test, P1 latency, N1 latency, P1-N1 interval, amplitude value, amplitude ratio, asymmetric amplitude response;, in pure sound audiometry test hearing thresholds in the frequency range 250 - 8000 , tympanometry and acoustic reflex test results were compared before and after treatment. In addition, 28 healthy controls were included in the study and oVEMP and pure tone audiometry test results of the patient and control groups were compared. Results: When the pre-treatment and post-treatment oVEMP results of IHH patients were compared, the left ear amplitude value was significantly increased after treatment (p = 0,035). The change in right ear and left ear amplitude ratios were statistically significant (p = 0,044; p = 0.047, respectively). There was a statistically significant difference in the left N1 latency values in the oVEMP values of the patient group and control group before treatment (p = 0,049). When the pure voice audiometry results of the patient group and control group were compared before the treatment, statistically significant differences were observed in the right ear bone (p = 0,031) and airway (p = 0,003), left ear bone (p = 0.044) and airway (0,008) Conclusion: When oVEMP parameters were evaluated in the patient and control groups, the latency times differed, suggesting that brain stem and vestibular nerve may be affected. The increase in amplitude values in the patient group compared to the previous values indicates that peripheral vestibular organs are affected. While it was observed that all frequencies could be affected in patients with IHH with hearing loss, the frequency of 4000 Hz was mostly affected. IHH is a disease that affects the hearing and vestibular system.