Comparison of regional foreign policies during 2007-2019: Republic of Turkey and Russian Federation
2007 ve 2019 yılları arasındaki Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu bölgesel dış politikalarına dair bir karşılaştırma
  1. Tez No: 602304
  2. Yazar: ZEYNEP CEREN GÜLDAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışması Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Rusya Federasyonu'nun Orta Doğu bölgesine yönelik dış politikalarını incelemektedir. Bu çalışma Türkiye ve Rusya'nın bölgesel güç olmak için geliştirdikleri bölgesel dış politikaları detaylı örneklerle ele almaktadır. Çalışmada Türkiye ve Rusya'nın çevre ülkelerle ve küresel güçlerle olan etkileşimleri ve algılanışları da incelenecektir. Bu çalışma iki ülkenin sürdürdüğü politikaların çeşitli coğrafi ihtiyaçlarını nasıl etkilediğini göstermeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle, olaylar arasında mantıksal bir ilişki kurmak için John Stuart Mill tarafından geliştirilen benzerlik metodu kullanılmaktadır. Bu açıdan, bölgede istikrar sağlayan bir rol oynamak, güç kapasitesi, bölgesel liderlik ve barışçıl olmak ve bu durumun komşu devletler tarafından kabul görmesi gibi faktörler ele alınarak Türkiye ve Rusya'nın bölgesel güç olma kavramı analiz edilmiştir. Bu çalışma, aynı bölgede bulunan bir grup devletlerin oluşturduğu sosyal yapının, güvenlik modellerinin incelemesi amacıyla Bölgesel Güvenlik Kompleksi Teorisi'ni ele alacaktır. Türkiye ve Rusya'nın mevcut bölgesel dış politikalarının arka planını anlamak için ise bölgenin dinamikleri incelenecektir
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the regional foreign policies of the Republic of Turkey and the Russian Federation in the Middle East. It investigates the role of regional foreign policies of Turkey and Russia for attaining regional power through detailed examples. Perceptions and interactions with global powers and neighboring countries surrounding Russia and Turkey will be analyzed throughout the thesis. Furthermore, the thesis aims to demonstrate how the policies of both countries impact their diverse geographic needs. Hence, the method of agreement is used to establish the presence of causal relationship among these events as developed by John Stuart Mill. In this regard, considering the factors such as playing a stabilizing role in the region as well as playing a role as a regional leader and peacemaker, understanding the responsibilities towards neighbors' abilities to maintain regional security, the capacity to represent leadership, and acceptance by neighboring states, regional power conditions of Turkey and Russia were analyzed. It will touch upon the regional security complex theory in order to examine the security patterns as a social construct by a group of states in the same region. The dynamics of the region will be examined to understand the present background of regional foreign policies of Turkey and Russia.