Fibromiyalji tanılı hastalarda denge ve postürün değerlendirilmesi
Evulation of balance and posture in patients with fibromiyalgia diagnosis
  1. Tez No: 602358
  2. Yazar: ONUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN TAŞTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Fibromiyalji sendromu (FMS); yaygın vücut ağrısı, yorgunluk, uyku bozukluğu, kognitif fonksiyonlarda bozulma ve anksiyete ile seyreden nedeni bilinmeyen kronik bir sendrom olarak tanımlanmaktadır. FMS'li hastalarda kronik yaygın ağrı olmak üzere birçok semptom görülebilmektedir. FMS'li hastalarda denge bozukluğunun da son zamanlarda dikkat çeken semptomlar arasında olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniğinde takip edilen fibromiyalji sendrom tanılı hastaların Zebris CMS-20P-2 cihazı ile üç boyutlu bilgisayar sistemi ile omurga postür analizlerini, berg denge ölçeği ve tek ayak üzerinde durma testleri ile denge durumlarını incelemeyi ve sağlıklı grup ile karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamıza Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniğinde 2016 ACR tanı kriterlerine göre Fibromiyalji Sendromu tanısı konulup takip edilen 45 hasta ve 44 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Çalışma katılan olguların demografik verileri kaydedildi. FMS tanılı hastaların hastalık şiddeti; fibromiyalji sendromuna özgü hastalık şiddet ölçeği olan Fibromiyalji Etki Anketi, Yaygın Ağrı Skalası, Fibromiyalji Semptom Şiddet Skalası ve Fibromiyalji Şiddet Skalası ile değerlendirildi. Üç boyutlu bilgisayar sistemi ile omurga postür analizlerini sonucunda FMS grubu ile kontrol grubu arasında anlamlı fark bulmadık. FMS'li hastaların hem tek ayak üzeri denge testi süresini hem de Berg denge ölçeği toplam skorunu kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşük bulduk. Berg denge ölçeği toplam skorunun Fibromiyalji Etki Anketi ve Fibromiyalji Şiddet Skalası ve Fibromiyalji Semptom Şiddet Skalası'nın A kısmı arasında ters yönde orta düzeyde anlamlı ilişkisi olduğunu bulduk.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia syndrome (FMS); It is defined as a chronic syndrome of unknown cause with generalized body pain, fatigue, sleep disturbance, impaired cognitive functions and anxiety. Patients with FMS have many symptoms, including chronic diffuse pain. Recently, imbalance in FMS patients has been shown to be among the most prominent symptoms. In this study, we evaluated the spine posture analysis with Zebris CMS-20P-2 device, three-dimensional computer system with the diagnosis of fibromyalgia syndrome followed up in Trakya University Faculty of Medicine Physical Therapy and Rehabilitation outpatient clinic, and examined the balance status with berg balance scale and one-foot stand tests. We aimed to compare. Forty-five patients and 44 healthy volunteers who were diagnosed as Fibromyalgia Syndrome according to the 2016 ACR diagnostic criteria were included in the study. Demographic data of the participants were recorded. Disease severity of patients with FMS; Fibromyalgia Impact Questionnaire, which is a disease severity scale specific to fibromyalgia syndrome, was evaluated with the Widespread Pain Scale, Fibromyalgia Symptom Severity Scale and Fibromyalgia Severity Scale. As a result of three-dimensional computer system and spine posture analysis, we found no significant difference between FMS and control groups. We found that the duration of one-foot balance test and total score of Berg balance scale were significantly lower in patients with FMS than in the control group. We found that the Berg balance total score had a moderately significant negative correlation between the Fibromyalgia Impact Questionnaire and the Fibromyalgia Severity Scale and part A of the Fibromyalgia Symptom Severity Scale.