Edirne merkezinde anasınıfı velilerinin akılcı ilaç kullanımına yönelik ebeveyn tutumları
Parental attitude of the kindergarten students' parents towards wise medicine usage in edirne city center
- Tez No: 602382
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER SEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Akılcı İlaç Kullanımı Dünya Sağlık Örgütü tarafından;“ilaçların klinik gereksinimlere uygun şekilde, uygun endikasyonlarda, kişisel gereksinimlere yönelik en uygun ilacı, kişisel gereksinimleri karşılayacak dozda, uygun zaman diliminde ve olabildiğince en düşük maliyet ile alınması”şeklinde tanımlanmaktadır. İlaç uygulamaları çocuklarda yetişkinlere göre farklılık göstermek ile birlikte sorumluluk da gerektirmektedir. Çalışmamızın amacı Edirne il merkezindeki anasınıfı ebeveynlerinin akılcı ilaç kullanım tutumlarını ve bunu etkileyen değişkenleri saptamaktır. Çalışmamız, Edirne'de bulunan 26 anasınıfından 1637 ebeveyn arasından çalışmaya katılmayı kabul eden 715 ebeveyne yapılmıştır. Etik kurul onayı (Ek-1) ve Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü onayı (Ek-2) alındıktan sonra 14.03.2019-31.05.2019 tarihleri arasında uygulanmıştır. Araştırmamızda 26 sosyodemografik soru ve 40 sorudan oluşan akılcı ilaç kullanımına yönelik ebeveyn tutum ölçeği kullanılmıştır. İstatistik yöntem olarak tanımlayıcı istatistiklerde Pearson chi square, Mann-Whitney U, Kruskall-Wallis H ve Kikare testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
World Health Organization defines the wise medicine usage as getting the most appropriate medication in accordance with clinical requirements, at proper indications and that fits to personal needs, at the amount that satisfies the personal requirements at the convenient time period and at the lowest possible cost. Medicine applications are different for children compared to the adults and it brings responsibility together. The aim of this study is to analyze the parental attitude of the kindergarten students' parents in Edirne city center towards wise medicine usage and identify the variables that affect this attitude. The study was conducted on 715 parents who agreed to participate in the study among 1637 parents from 26 kindergartens in Edirne. It is performed between the dates 14.03.2019-31.05.2019 after getting the Ethics Committee approval (Appendix-1) and Edirne Provincial Directorate of National Education approval (Appendix-2). In the research, there was 26 socio-demographical questions and 40 questions about the parental attitude of Wise Medicine Usage Scale. For descriptive statistics; Pearson chi square, Mann-Whitney U, Kruskall-Wallis H and Chi-square tests are used.