Deneysel hydronefrozis oluşturulan köpeklerde Ultrasound'un tanıdaki önemi
The Importance of ultrasonography in the diagnosis of experimental hydronephrosis in dogs
  1. Tez No: 60245
  2. Yazar: MEHDİ TALEBİ SAATLOO
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKADİR UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Veteriner Hekimliği, Endocrinology and Metabolic Diseases, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
7. ÖZET Bu çalışma farklı ırk, yaş ve cinsiyette 18 köpek üzerinde yürütüldü. Bunlardan 10'unun her iki (Grup-I) ve 8'inin ise tek (grup-ll) ureterleri bağlanarak deneysel hidronefrozis oluşturuldu. Çalışmaya alınan tüm hayvanların operasyon öncesi ve sonrası üremiden ölene kadar 24 saat aralıklarla böbreklerin ultrasonografik ölçümleri (longitudinal, transversal ve korteks renalis), biokimyasal kan muayeneleri (üre, BUN, kreatinin )ve hemogram değerleri (eritrosit, löykosit, hemoglobin, hematokrit) ölçüldü. Deneysel hidronefrozun meydana getirdiği değişiklikler karşılaştırılmalı olarak incelendi. Grup-1'de operasyon öncesi 61.8 mm ile 64.3 mm olan ortalama longutudinal uzunluğun 8. gün sonunda 74 mm ile 73 mm'ye, transversal çapın 37.8 mm ile 38.7 mm'den 52 mm ile 42 mm'ye, korteks kalınlığının ise 5. Günde 8.7 mm ile 10.1 mm'den 8.4 mm ile 8.8 mm'ye yükseldiği saptandı. Grup-ll'de operasyon öncesi 58.7 mm. olan ortalama longitudinal uzunluğun 10. gün sonunda 68.0 mm'ye, başlangıçta 36.3 mm olan transversal çapın 40.0 mm'ye, korteks kalınlığının ise 5. günde 8.1 mm'den 11.3 mm'ye yükseldiği ve 10. günde tekrar 8.5 mm'ye düştüğü gözlendi. Grup-I'deki köpekler ortalama 5 gün yaşadılar. Grup-ll'deki köpeklere ise 10. günde euthenasia uygulandı. Grup-I'de serum üre seviyesi, operasyon öncesi 38.3 mg/dl iken, operasyondan sonraki 4. günde 496.2 mg/dl'ye, serum BUN seviyesi 17.9 mg/dl'den 231.9 mg/dl'ye, serum kreatinin düzeyi ise operasyon öncesi 1.1 mg/dl iken, operasyondan sonraki 4. günde 15.0 mg/dl'ye yükseldiği saptandı. Total lökosit sayısı operasyondan önce 10.58x103 /mi iken, operasyonu takip eden 4. günde 26.13x103/ml olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY This study is conducted on total 18 dogs from different breed, age and sex. In 10 dogs (Group- I) both ureter and in 8 dogs (Group-ll) only one ureter were ligaturated to option exprimental hydronephrosis. In group-l, all the dogs kidney measurements (longitudinal, transversal and cortex renalis), biochemical blood evaluations (urea, BUN, creatinin) and haemogram levels(erithrocytes, leucocytes, haemoglobin, haemotocrit) were measured begining befor the operations until the death of the dogs from uremia with 24h. intervals. The same procedure was carried out in the group-ll until the 10th days after operation. Differences caused by exprimental hydronephrosis were investigated comperatively. The mean longitudinal length of 61.8 mm and 64.3 mm in group-l before the operation, was observed to be 74 mm and 73 mm at the end of the 8th. day. Also the transversal diameter changed from 37.8 mm and 38.7 mm to 52.0 mm and 42.0 mm. cortex thicknes from 8.7 mm and 10.1 mm to 8.4 mm and 8.8 mm on the 5th. day. In group-ll the mean longitudinal length changed from 58.7 mm to 68.0 mm at the end of 10th day. Transversal diameter, which was 63.3 mm changed to40.0 mm, cortex thickness from 8.1 mm to 11.3 mm on the 5th day and back to 8.5 mm on the 10th day. The dogs of group-l lived average 5 days. The dogs in group-ll were killed by euthenasia on the 10th day. In group-l serum urea level was 38.3 mg/dl before operation and it increased to 496.2 mg/dl on the 4th. day post-operation, serum BUN from 17.9 mg/dl to 231.9 mg/dl, serum creatinin level from 1.1 mg/dl pre-operation to 15.0 mg/dl on the 4th day post-operation. Total leucocyte count was 1 0.58x1 03/ml befor operation and it increased to 26.1 3x1 03/ml on the 4th day post operation.