Baş-boyun radyoterapisi uygulanan hastaların sağlık eğitim gereksinimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the needs for health and education of patients receiving head and neck radiation therapy
- Tez No: 60244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA DURNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hemşirelik, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nursing
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
141 7. ÖZET Araştırma, baş-boyun radyoterapisi uygulanan hastaların problemlerinin, hastalığa ilişkin öz-bakım davranışlarının değerlendirilmesi ve sağlık eğitim gereksinimlerinin saptanması amacıyla planlanmıştır. Çalışmamız I. Ü. Onkoloji Enstitüsü, t. Ü.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı ve S.S.K. Okmeydanı Hastanesi radyoterapi uygulama ünitesinde tedavisini sürdüren rastlantısal yöntemle seçilen baş-boyun kanserli 80 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin elde edilmesinde kişisel özellikleri, risk faktörlerini, hastalık ve tedavi ile ilgili özellikleri kapsayan bilgi formu, baş-boyun radyoterapisi değerlendirme formu ve semptom kontrol listesini de kapsayan özbakım davranışlarını değerlendirme formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi, bilgisayarda SPSS (Statistical Package of Social Science) programında tek yönlü varyans analizi, t-testi ve korelasyon çözümlemesi ile gerçekleştirilmiştir. Baş-boyun radyoterapisi değerlendirme formu semptom kontrol listesi ve özbakım davranışları, hastaların kişisel özellikleri ve hastalık ve tedavi özellikleri ile birlikte değerlendirilmiştir. Araştırmamıza göre baş-boyun radyoterapisi uygulanan hastalarda tedaviye bağlı en çok görülen semptomlar ağızda kuruluk, tükrükte azalma, tat değişiklikleri, yutma güçlüğü, ağız ve boğaz ağrısı, iştah azalması, bulantı-kusma ve mukozittir.142 Hastalarda radyoterapinin yan etkilerine bağlı semptomlar arttığında bunlara ilişkin öz-bakım uygulamalarının artmasına rağmen, sorunlara yönelik öz-bakım davranışları yetersizdir. Baş-boyun radyoterapisi uygulanan hastalarda tedavi süresince sorunların, özel değerlendirme araçları ile belirlenmesi ve öz-bakım davranışları konusunda eğitilmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
143 8. SUMMARY This study was designed to evaluate the problems experienced by patients receiving head and neck radiotherapy and their self-care behaviours about their disease and to determine their health and educational needs. The study included 80 patients with head and neck cancers, who were randomly selected from a group of patients receiving radiotherapy in Oncology Institute of Istanbul University, Department of Radiation Oncology of Cerrahpaşa Medicine Faculty, Istanbul University, and Radiotherapy Administration Unit of SSK Okmeydanı Hospital. Collection of data was performed using Information Questionnaire including patients' individual features, risk factors, and features about the disease and treatment; The Head and Neck Radiotherapy Questionnaire; and Evaluation Form of Self-Care Behaviours including Symptom Control List. Statistical analyses were made on SPSS (Statistical Package of Social Science) programme using one-way variance analysis (ANOVA), t- test and correlation analysis. The Head and Neck Radiotherapy Questionnaire, Symptom Control List, and Self-Care Behaviours were assessed together with patients' individual features, and features about the disease and treatment. The study revealed that the most commonly encountered treatment-related symptoms in patients receiving head and neck144 radiotherapy were xerostomia, decreased salivary gland flow, alterations in taste, difficulty in swallowing, pain in the mouth and throat, loss of appetite, nausea, vomiting, and mucositis. With the increase in the number of symptoms related to the adverse effects of radiotherapy, self-care behaviours as regards the problems proved inadequate, despite augmented self-care applications. In patients receiving head and neck radiotherapy, the problems encountered should be assessed using specific evaluation means during the course of treatment and the patients should receive educational support with respect to their self-care behaviours.