Fotonik kristallerde dejenere mod uyarımı ile tek/çift bant filtre tasarımı
Single/dual band filter design with degenerated mode excitation in photonic crystals
- Tez No: 602478
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ÖNDER KARAKILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezde, Fotonik Kristaller(FK) kullanılarak çift mod çift bant filtre özelliği gösteren yapı tasarlanmıştır. Farklı konfigürasyonlar için transmisyon grafikleri elde edilmiştir. Öncelikle, 0,6𝑎 değerinde kaviti çubuğu kullanılarak dejenere modlar elde edilmiştir. Dejenere modlar elde edildikten sonra 90⁰ bükülmüş yapıda pertürbasyon kullanılarak mod ayrışımı sağlanmıştır. Daha sonra iki tane 90⁰ bükülmüş yapının ard arda bağlanmış halinde ise iki kaviti çubuğu arasındaki uzaklık değiştirilerek yapı pertürbe edilmiş böylelikle pertürbasyon çubukları kullanılarak herhangi bir değişim göstermeyen frekans bölgesinde mod ayrışımı oluşturulabilmiştir. Yapının karakteristiklerinin analizi için Düzlem Dalga Yöntemi ve Zamanda Sonlu Farklar Yöntemi kullanılmıştır. Önerilen yapılar tüm optik haberleşme uygulamalarında etkili bir biçimde kullanılabilme özelliğindedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a dual-mode dual band filter using Photonic Crystals(PCs) is designed. Transmission graphs were obtained for different configurations. First, degenerate modes were obtained using a cavity rod of 0,6𝑎. After degenerate modes were obtained, on the 90° bend structure mode split was achieved by using perturbation. If the two 90° bend structure are placed one after another, the distance between the two cavity rods is changed and the structure is perturbed so that mode split can be formed in the frequency region which does not show any change by using perturbation rods. Plane Wave Method and Finite Difference Time Domain Method were used to analyze the characteristics of the structure. The proposed structures can be used effectively in all optical communication applications.