Çanakkale'de kapya biberi ( Capsicum annuum cv. Kapija ) yetiştiriciliğinde yabancıot meselesinin tespiti: yenice örneği
Determination of weed problems in kapya pepper (Capsicum annuum cv. Kapija) in the çanakkale province of Turkey: Case of the Yenice district
- Tez No: 602479
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çanakkale yöresinde üretilen Kapya biber çeşidi her geçen yıl üretimini artırarak, ihracat ve iç tüketiminde kullanılan en önemli ürünlerinden olup Yenice ilçesi başta olmak üzere merkez ilçe, Biga, Bayramiç ve Çan ilçelerinde ağırlıklı olarak yetiştirilmektedir. 25 bin dekarlık alanda ekimi yapılan Kapya biberde yılda yaklaşık 60 bin ton üretim yapılmaktadır.Kapya biber yetiştiriciliğinde istenilen kalite ve miktarda ürün alınabilmesi için bitki koruma yöntemleri içerisinde yer alan yabancıot kontrolünün ne zaman yapılacağının da bilinmesi oldukça önemlidir. Diğer kültür bitkilerinde olduğu gibi kapya biber yetiştiriciliğinde de sorun olan yabancıotlarla programlı ve düzenli mücadele yapılmadığı durumlarda ciddi ürün kayıpları oluşmaktadır. İyi bir gözlem ve çalışma ile yetiştirilen bölgelerde ki yabancıot türlerinin tespit edilmesi bununla birlikte yabancıotların yoğunluğu bulunarak mücadele planı oluşturulup iyi bir mücadele ile başarı sağlanabilir.Yabancıotlarla mücadelede farklı uygulamalar bulunmaktadır. Genel mücadele yöntemleri kültürel mücadele, çapalama ve herbisit kullanımıdır. Yabancıotlarla mücadele şekilleri tek tek uygulanacağı gibi beraberde uygulanabilir. Mücadele şekillerinin birlikte kullanılması, mücadele edilecek yabancıot türünün biyolojisinin bilinmesi, ekolojik isteklerinin bilinmesi ve bu bilgilerin değerlendirilerek mücadele yönteminin planlanması yabancıot ile mücadelede başarılı kılacaktır.Bu çalışma ise Çanakkale ili Yenice ilçesinde kapya biber yetiştiriciliğinde yabancıot meselesinin tespiti, sorun olan yabancıotların türleri, yoğunlukları ve bölgedeki kapya biber yetişticiliğinin genel sorunlarının tespitini belirlemek için yapılmıştır
Özet (Çeviri)
Kapya pepper is an industrial pepper types as well as using fresh. It is also subject of international trade. Çanakkale is one of the foremost kapya pepper producing provinces. Weeds are problems in kapya pepper as well as other crops. In this study, views of farmers on weeds and weed control in kapya pepper will be found out through out face to dace discussions. Selected fields will be followed to find out general weed problem and effect of farmer applications on weeds.