Osmanlı ordusunda küçük zabitlik (Astsubaylık) (1880 - 1914)
Petty officers in the Ottoman army (Noncommissioned officers)(1880 - 1914)
  1. Tez No: 602560
  2. Yazar: NURİ KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ordular hafif silahların üretilmesi ile birlikte hızla kalabalıklaşmaya başlamıştı. Değişen savaş taktikleri yeni bir komuta sistemi ve personeli ihtiyacını ortaya çıkarmıştı. Zorunlu askerlik sisteminin uygulanmaya başlaması sonrası büyük kitleleri ordunun bir parçası haline getiren bu yeni dönem, acemi erlerin gerek bürokratik işlerinin takibini, gerekse doğru eğitimin verilmesini zorunlu kılıyordu. Küçük Zabitler (Astsubaylar), bu sorunların çözülmesi için anahtar rol oynuyordu. Bu çalışma Osmanlı Ordusu'nun 1880-1914 yılları arasında küçük zabit sisteminin doğuşunu ve gelişimini gözler önüne sermek amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The armies quickly became crowded with the production of light weapons. Changing war tactics brought out the need for a new command system and personnel. This new era, which made the masses a part of the army after the implementation of the compulsory military service system, necessitated both the bureaucratic work of the recruits and the right education. Petty Officers (NCOs, non-commissioned officer) played a key role in solving these problems. This study was conducted in order to reveal the emergence and development of the Petty Officer system of the Ottoman Army between 1880-1914.