Dış politikada diplomasinin etkisi: Diplomatik yalnızlıktan kurtulma yolunda Türkiye'nin ilk yılları
The effect of diplomacy in foreign policy: the first years of Turkey on the way to getting rid of diplomatic loneliness
- Tez No: 602559
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF BEHİÇ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bir ülke, dünya siyasetindeki yerine, diğer ülkelerle ilişkilerine, kamuoyuna, askeri kaygılarına, dünya barışının korunmasına, jeopolitik konumuna, dış politikayı belirleyen kişi ve kurumların görüşleri ve konumu ile karşılıklı menfaatlerine dayanarak dış politikasını belirler ve buna uygun bir diplomasi yürütür. Yirminci yüzyılın konjonktüründe, bağımsız Türk devletinin kurulmasıyla sonuçlanan Milli Mücadele'nin gerçek niteliklerinin tam olarak kavranabilmesi için bu mücadelenin diplomasi cephesini oluşturan dış politika boyutunun da bilinmesi oldukça önemlidir. İmparatorlukların parçalandığı ve ulus devlet olgusunun yükselişe geçtiği Birinci Dünya Savaşı sonunda, Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılmasıyla yeni Türk devletinin kurulması için verilen mücadelenin en temel özelliği, emperyalizmi karşısına almasıdır. Bu bağlamda Türk Kurtuluş Mücadelesi diğer bağımsız olmayan ülkelere ilham olmuştur. Cumhuriyetin kurulmasından sonra Ulus-devlet anlayışına göre şekillenen ve kendini batılı devletlere kabul ettirme çabası içinde olan yeni devlet, yürüttüğü başarılı diplomasi ile zamanla diğer devletlerle yakın ilişkiler kurmuştur. Dönemin lideri Mustafa Kemal Atatürk gerçekçi politika anlayışıyla, genç devletin dış politikasını ulusal çıkarlar, güvenlik ve barışın korunması üzerine kurmuştur. Bu bağlamda ele aldığımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bağımsızlığa doğru yükselmesi döneminde yürütülen Türk dış politikası özelliklerinin bilinmesi; tarihsel yönden olduğu kadar, günümüz dış politikasının doğru tespit edilmesi ve yürütülmesi bakımından da büyük önem taşır.
Özet (Çeviri)
A country determines its foreign policy on the basis of its importance in the World, its relationship with other coutries, its public opinion, military concerns, the maintenance of the World peace, its geopolitical position, mutual interests of its with location and opinions of individuals and institutions that lead to foreign policy and it carries out diplomacy according to these. In order to comprehend the real nature of the national struggle fully, which ended in the formation of a new independent Turkish state in conjuncture of the 20th century, it is very important that one also has to know the political dimensions of this struggle with respect to the diplomatic struggle. In the period of disintegration of empires and the rise of the concept of the natıonal state, the unique characteristic of the struggle leading to the establishment of a new Turkish state with the fall of the Ottoman Empire is its opponence with the imperial powers. In this context, Turkish Liberation War inspries to other countries non-independent. After the foundation of the Turkish Republic, The state, which has the nation-state condition and has an attempt to introduce itself to the European states, has a close relationship with the other states in time by carrying out successful diplomacy. Mustafa Kemal Atatürk, who is the leader of this time, an understanding of his realistic policy has founded the young state's foreign policy upon the maintenance of the national interests, security and peace. Therefore, the need to know the nature of the Turkish foreign policy of the period under study of Turkish Republic's rise of independence, both historically and in terms of the establishment and implementation of the contemporary foreign policy acurretely, is essential.