Lineer olmayan hafızalı devre elemanı tasarımı
Design of nonlinear memelements
- Tez No: 602581
- Danışmanlar: PROF. FIRAT KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tezde bir güç kaynağına ihtiyaç duymadan bilgiyi depolayabilen bir devre elemanı ihtiyacını karşılamak amacıyla Memristör tabanlı bir memkapasitör taklitçi devresi LTspice simülasyon programında tasarlanmıştır. Bu memkapasitör taklitçi devresi tasarımında lineer olmama, tasarım kolaylığı, bant genişliği gibi etkenlerden dolayı aktif devre elemanlarından VDTA kullanılmıştır. Bu tasarımın birinci bloğunda hafıza etkisini meydana getirmek için kullanılan memristor devresi, bir VDTA ve bir kapasitörden oluşmaktadır. İkinci bloğunda ise memkapasitör davranışının gözlemlenebilmesini sağlayan bir VDTA ve bir kapasitör daha kullanılmıştır. Bu ikinci blokta yük-gerilim ilişkisini gözlemlemek amacıyla, giriş akımının integralini alan, bir VDTA ve onun Z çıkışı ile eviren girişi arasına bir kapasitör bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a memistor based memkapasitör simulator circuit is designed in the LTspice simulation program to meet the need for a circuit element that can store information without the need for a power supply. In this memkapasitör emulator circuit design, VDTA is used for active circuit elements due to non-linearity, ease of design and bandwidth. The memristor circuit used to generate the memory effect in the first block of this circuit comprises a VDTA and a capacitor. In the second block, a VDTA and a capacitor were used to allow the observation of memcapacitor behavior. In order to observe the charge-voltage relationship, there is a VDTA and a capacitor that integrates the input current. This capacitor is connected between the inverting input and the Z output of this VDTA.