Kırgız şairi Baydılda Sarnogoyev'in şiirlerinin tematik açıdan incelenmesi
Thematic analysis of kyrgyz poetry Baydilda Sarnogoyev's poems
  1. Tez No: 602580
  2. Yazar: RAŞİD MADAKEEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL BAYTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Çağdaş Kırgız edebiyatının en önemli isimlerinden biri Baydılda Sarnogoyev'dir. O gerek dili ve üslubu, gerekse de edebî üretimleri ve eserlerinin içerikleriyle çağdaş Kırgız edebiyatının gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Sarnogoyev ilk şiirlerini İkinci Dünya Savaşı sonrası süreçte yazmaya başlamış ve onun eserleri kısa bir süre içinde halk arasında yaygınlaşmıştır. Baydılda Sarnogoyev'in çağdaş Kırgız edebiyatı içindeki önemi, onun eserlerinin içerikleri ve işleyiş biçimiyle, dönem edebiyatına yeni boyutlar kazandırmış olmasıdır. Özellikle millî bütünlüğü sağlamak açısından Kırgız halkına yönelik eleştirel bir yaklaşımla ele aldığı konular ve şiirlerinde yaptığı eleştirilerle ve Kırgız halkına yönelik bir öz eleştiri getirmesiyle dönemin diğer edebiyatçılarından da ayrılmaktadır. Bu çalışmada Baydılda Sarnogoyev'in bütün eserleri dikkate alınarak şiirleri üzerinde tematik bir inceleme yapılmıştır. Tematik değerlendirmeler arasında kadın, aşk, doğa, dostluk vb. unsurlar yer almakla birlikte, özellikle onun eleştirel boyuttaki şiirleri dikkate alınarak hem bu yönüyle çağdaş Kırgız edebiyatına yaptığı katkıları hem de Kırgız halkının birliğinin sağlamlaştırılmasındaki rolü ortaya konulmuştur. Çalışmanın son bölümünde ise Baydılda Sarnogoyev'in şiirlerinden bir kısmı ve bir poeması (uzun şiir) Kırgız Türkçesinden Türkiye Türkçesine aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important figures of Modern Kyrgyz literature is Baydilda Sarnogoyev. He stands in an important place in the development of Modern Kyrgyz literature with both his language and style, as well as his literary productions and the contents of his works. He began writing his first poems in the post-World War II process and soon became widespread among the public as well. Baydılda Sarnogoyev's place in modern Kyrgyz literature, the contents of her works and the way they work, has brought new dimensions to the literature of the period. Especially in terms of ensuring national integrity, the topics he addresses with a critical approach towards the Kyrgyz people and his criticisms in his poems also distinguish him from other literati of the period by introducing a self-criticism towards the Kyrgyz people. In this study, a thematic review of Baydilda Sarnogoyev's poems was conducted, taking into account all her works. Thematic assessments include women, love, nature, friendship, etc. although the elements were included, his contributions to contemporary Kyrgyz literature and his role in consolidating the national integrity of the Kyrgyz people were revealed, especially considering his critical poems. In the last part of the study, some of Baydılda Sarnogoyev's poems and a poema (long poem) were transferred from Kyrgyz Turkish to Turkish.