Türk iş ve sosyal güvenlik hukuku kapsamında gebe ve yeni doğum yapmış kadın işçilerin korunması
Protection of pregnant and new birth women workers under the scope of Turkish labor and social security law
  1. Tez No: 602690
  2. Yazar: SEDA ZEYTİNLİOĞLU ÇAMCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM ULUCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Gerek teknolojik gerek sosyal açıdan gelişmişliğin en üst seviyelerini yaşadığımız günümüz dünyasında dahi kadın işçiler, çalışma hayatlarının her sürecinde bir çok problemle karşı karşıya kalmaktadır. Bir kadın gerek işe alım süreçlerinde gerekse çalıştığı süre içerisinde başta cinsiyet ayrımı olmak üzere bir çok konuda negatif ayrımcılığa maruz kalmaktadır. Yaşanan bu olumsuzluklar, kadınların istihdamı ile ilgili herhangi bir gelişme yaşanmamasına neden olmakta ve çalışan kadınların da erkeklere nazaran sürekli bir kaygı hissi ile yaşama zorunluluğunu ortaya çıkarmaktadır. Yalnızca kadın olmak bile her an bir zorlukla yaşamak anlamına gelirken bir de kadınların annelik durumu ortaya çıktığında bu zorluklar kat kat artmakta ve bir çok yeni sorunu da beraberinde getirmektedir. Özellikle kadınlar iş yaşantısında gerek gebelik, gerek doğum sonrası, gerekse annelik süreçlerinde hem fizyolojik hem de manevi yönden sorumluluklarını yerine getirirken bir de iş hayatındaki yaptırımlarla yüzleşmek ve bunlarla savaşmak zorunda kalmaktadır. İnsanoğlunun eşitlik üzerine yaptığı ve geliştirdiği düzenlemeler ile bir çok olumlu gelişme yaşansa da hala kadın-erkek eşitliği konusunda sorunlar tam olarak giderilmiş değildir. Bu durum yalnızca kendi ülkemiz açısından değerlendirilen bir olumsuzluk olmamakla birlikte en gelişmiş toplumlarda bile sık sık karşılaşılan durumlardan biridir. Uluslararası boyutta yapılan bir çok anlaşma, sözleşme, kanun vs. gibi adımlarla bu sorunun en azından en az düzeye indirilmesi üzerine çalışmalar yapılmış ve yapılmaya da devam etmektedir. Hazırlanan bu çalışmada da kadın işçilerin özellikle gebelik ve doğum sonrasındaki iş yaşamlarında karşılaştıkları zorluklar, bu zorluklar üzerine hazırlanmış olan düzenlemeler, bunların uygulanması gibi konuların Türk İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku kapsamında detaylı olarak incelemesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Even in today's world where we experience the highest levels of technological and social development, female workers face many problems in every process of their working lives. They are exposed to negative discrimination in many areas, especially gender discrimination, in the recruitment process of a woman. These adversities cause no improvement in the employment of women and the necessity of working women to live with a constant feeling of anxiety compared to men. While being only a woman means living with difficulty at any time, when the maternity situation of women emerges, these difficulties increase many times more and accompany many new problems as well. Especially during the work life of women, both in pregnancy, postnatal and motherhood processes, while fulfilling their responsibilities both physiologically and morally, they have to confront and fight with the sanctions in business life. Even though there are many positive developments with the regulations made and developed by human beings on equality, the problems regarding equality between men and women are still not completely resolved. This situation is not only a negativity evaluated in terms of our own country, but it is also one of the most frequently encountered situations even in the most developed societies. With many international agreements, contracts, laws, etc, this problem has been tried to be minimized wand continues to be achieved. In this study, it has been tried to examine in detail the issues such as the difficulties encountered in the work life of women especially during pregnancy and postpartum, arrangements prepared on these difficulties and their application within the scope of labor law.