Taekwondo poomsae yarışmalarında görev yapan hakemlerin görsel dikkatlerinin 'göz takip sistemi' ile incelenmesi
Investigation of the visual attentions of the referees of taekwondo poomsae competitions with 'eye tracking system'
- Tez No: 602689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET RAMAZANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; ulusal/uluslararası ve bölgesel taekwondo poomsae yarışmalarında görev yapan hakemlerin görsel dikkatlerinin“Göz Takip Sistemi”ile incelenmesi ve bu inceleme esnasında odaklanma sayıları, süreleri ve yerlerinin belirlenmesi sonucu, sporcuların ve hakemlerin bu alanda ki performanslarına katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya yaşları 45,38±10,50 ve hakemlik deneyimi 10,75±4,83 yıl aralığında değişen ulusal/uluslararası ve bölgesel düzeyde 16 hakem gönüllü olarak katılmıştır. Poomsae Koryo'dan seçilmiş 18 hareketin bir doğru iki yanlış fotoğrafı randomize sırada, ekran da 3 sn kalacak şekilde gösterilmiştir. 125-70 cm'lik ekran ve PUPIL marka; high speed, 200 hz binocular model Göz Takip Sistemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aims of this study are to examine the visual attention of the referees assigned in national and international taekwondo poomsae competitions using the“Eye Tracking System”to determine the fixation points and durations during this observation and by doing so contributing to the performance of the athletes and referees within this field. Methods: The study consisted of 16 referees at national / international level ranging in ages from 45,38±10,50 years and experience 10,75±4,83 years. Eighteen movements which were selected from Poomsae Koryo were randomly shown on screen for 3 seconds – each slide consisted of one true and two false examples of each movement. 125-70 cm screen and PUPIL brand; high speed, 200 hz binocular model Eye Tracking System was used.