Türkiye'de birinci basamağa yönelik ulusal sigara bırakma kılavuzu geliştirilmesi
Developing Turkish national guideline for smoking cessation in primary care
  1. Tez No: 602709
  2. Yazar: YUNUS ŞENGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİL IŞIK SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Amaç: Bu çalışmada, uygulanabilir, güncel ve etkin bir birinci basamağa yönelik ulusal sigara bırakma kılavuzu geliştirmeyi amaçladık. Yöntem: Dünyada ve Türkiye'de daha önce oluşturulmuş birinci basamağa yönelik sigara bırakma kılavuzları tarandı. Son 5 yıl içinde ve İngilizce dilinde oluşturulmuş olan kılavuzlar çalışmaya dahil edildi. Elde edilen kılavuzlar AGREE II rehber kalite değerlendirme ölçeği ile değerlendirildi. Uygun bulunan kılavuzlar Türkiye'ye adapte edilmek üzere seçildi. Bulgular: Kanıta Dayalı Tıp Derneği'nin“Adım Adım Bir Rehberin Ulusal Koşullara Uyarlanması: TÜRKİYE İÇİN REHBER UYARLAMA KILAVUZU”temel alınarak Royal Australian College of General Practitioners (RACGP) tarafından 2011'de oluşturulup 2014'te güncellenen“Supporting smoking cessation: a guide for health professionals”ve Jordan Tobacco Dependence Treatment Guidelines Local Group tarafından 2013'te oluşturulup 2017'de güncellenen“Jordan Guidelines for Tobacco Dependence Treatment 'Helping Smokers Quit'”kılavuzlarının Türkiye'ye adapte edilmesine karar verildi. Birinci basamakta çalışan hekimlerin ihtiyaçlarına yönelik olup, sürecin ayrıntılı ve şeffaf olarak açıklanmasını sağlayan bir belge oluşturulması planlandı. Sonuç: Mevcut kılavuzların Türkiye'ye adaptasyonu için sentez ve güncelleme müdahaleleri yapıldı ve“Birinci Basamağa Yönelik Ulusal Sigara Bırakma Kılavuzu– Türkiye”belgesi hazırlandı. Hazırlanan kılavuz hedef kullanıcılar ve bilirkişiler tarafından yapılacak dış yorumlamayı takiben tüm adapte kılavuzun reddi ya da kabulü veya tekrar gözden geçirilerek düzenlenmesi sonrasında yayın ve yaygınlaştırma fazına geçilecektir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to develop a practicable, up-to-date and effectual national guideline for smoking cessation in primary care. Method: Previously composed guidelines for smoking cessation in primary care in the World and in Turkey were screened.Guidelines, that were composed in English language in the last 10 years, were included in the study. Obtained guidelines were evaluated with AGREE II guideline quality assessing tool. Proper guidelines were selected to be adapted to Turkey. Results: Based on“Adım Adım Bir Rehberin Ulusal Koşullara Uyarlanması: TÜRKİYE İÇİN REHBER UYARLAMA KILAVUZU”which was composed by Turkish Evidence Based Medicine Association,“Supporting smoking cessation: a guide for health professionals”which was composed in 2011 and updated in 2014 by Royal Australian College of General Practitioners (RACGP) and“Jordan Guidelines for Tobacco Dependence Treatment 'Helping Smokers Quit'”which was composed in 2013 and updated in 2017 by Jordan Tobacco Dependence Treatment Guidelines Local Group, were decided to be adapted to Turkey. It is planned to prepare a document to meet the needs of primary care physicians, and to clearly clarify the process with details. Conclusion: Synthesizing and updating interventions for the adaptation of the existing guidelines were held and“National Guideline for Smoking Cessation in Primary Care – Turkey”was prepared. After target users and experts assess this adapted guideline, rejection or acceptance or rearrangement after review process is going to be followed before publication and extensification phase.