Ratlarda oluşturulan kritik boyut defektlerinde mecsina hemostopper'ın kemik rejenerasyonu üzerine olan etkisinin histolojik olarak değerlendirilmesi
Histological evaluation of the effect of mecsina hemostopper on bone regeneration in critical size defects in rats
  1. Tez No: 602761
  2. Yazar: PELİN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIDIKA SİNEM AKDENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çene ve yüz bölgesinde meydana gelen tüm defektlerin rekonstrükte edilmesi, böylece hastalara estetik, fonasyon, fonksiyon gibi özelliklerin tekrar kazandırılması oral ve maksillofasiyal cerrahinin en zorlu işlemlerindendir. Bu çalışmada; sığır kaynaklı ksenojenik kemik greftinin ve Mecsina Hemostopper isimli bitki özleri içeren kanama durdurucu ajanın uygulanması sonrası sert dokuda meydana gelen iyileşmesnin değerlendirilmesi amaçlandı. Bu amaçla; 28 tane Sprague Dawley cinsi erkek ratın kafatası bölgesinde, kritik boyut defektleri oluşturuldu. Denekler; sadece Mecsina Hemostopper uygulanan Mecsina grubu, Mecsina ve Greftin birlikte uygulandığı Mecsina+Greft grubu, sadece Greft uygulanan Greft grubu ve herhangi bir ajanın uygulanmadığı kontrol grubu olarak 4 gruba ayrıldı. Kritik boyut defektlerine 0,1 cc likit Mecsina ve 0,12 cc Greft uygulandı. Cerrahiyi takip eden 28. günde, tüm deneklere sakrifikasyon işlemi yapıldı ve alınan örnekler histopatolojik ve histomorfometrik olarak değerlendirildi. Histopatolojik değerlendirme sonucu, Mecsina'nın kullanıldığı gruplarda daha fazla kemik iliği ve kemik oluşumu ve daha fazla vasküler proliferasyon izlenirken; histomorfometrik değerlendirme sonucu, Mecsina kullanılan gruplardaki trabeküler ve osteoid kalınlık daha fazla görüldüğünden daha kaliteli kemik oluşumunu sağladığı istatiksel olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Reconstruction of the defects in the oral and maxillofacial region to reprovide aesthetic, phonation and function to the patients, is one of the most challenging procedures in oral and maxillofacial surgery. The aim of this study is to evaluate the recovery of hard tissue healing after application bovine xenogenic bone graft and Mecsina Hemostopper using as a herbal blood stopper. For this purpose; critical size defects were created on the calvarial bone region of 28 Sprague Dawley male rats. The groups are Mecsina group with only Mecsina Hemostopper, Mecsina + Graft group with Mecsina and Graft, Graft group with only Graft and control group without any agent were used. Critical size defects were filled with 0.1 cc liquid Mecsina and 0.12 cc Graft. On the 28th day following surgery, all animals underwent sacrification and the samples were evaluated histopathologically and histomorphometrically. As a result of histopathological evaluation, more bone marrow and bone formation and more vascular proliferation were observed in the groups where Mecsina was used; histomorphometric evaluation showed that trabecular and osteoid thickness was higher in Mecsina groups and it was found to provide higher quality bone formation statistically.