Fıkıh usûlü eserlerinde namazların kazası
Evaluation of salaah kadâ' according to Islamic jurisprudence
  1. Tez No: 602775
  2. Yazar: AHMET ELLİKÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ÖZDİREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İbadetler alanında gündelik hayatta en fazla muhatap olunan, muayyen vakitlerle sınırlandırılmış ve her bir mükellefin ferden yerine getirmekle yükümlü olduğu namaz ibadeti, kendisinde diğer ibadetlerden cüzler taşıyan önemli bir kulluk vecibesidir. Bu vecibenin kasten veya sehven terk edilmesi durumunda telafisi gerekmektedir. Vaktinde kılınmayan namazın telafisi, fıkıh literatüründe“kaza”kavramı ile karşılanmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde kazayla ilgili kelimelerin genel tasviri verildikten sonra ikinci bölümünde kaza kavramının usul-u fıkıh açısından tahlili yapılmıştır. Bununla birlikte namazların kazası temellendirilirken usûl âlimlerinin görüşlerine başvurulmuştur. Fıkıh usûlü eserlerinin emir başlığı altında incelenen kaza, asıl-vasıf ve nefsü'l-vucûb vucûbü'l-eda ilişkisi bağlamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Delimitated by certain times and charged on every obligated individually, Salaah is an important charge of adoration that includes sides from other devotions. It, among the devotions, is the most encountered devotions in daily life. It is necassary to compensate these devotions if it is neglected inadvertently or intentionally. In the literature of Islamic jurisprudence the term used to express compensation of neglected salaah is 'kadâ''. In the first chapter the outlines of the terms related to kadâ' was discussed. In the second chapter concept of kadâ' was analyzed with regard to methodology of fıkh. Moreover the opinions of scholars of methodology of fıkh, were had recourse on the compensation of neglected salaah. Discussed under the title of command in the corpus of methodology of fıkh, kadâ' was dealt in reference to 'asl-vasf', 'nefsu'l-vucûb' and 'vucûbu'l-eda'.