Geçmişten günümüze Said Halim Paşa yalısı
Sai̇d Hali̇m Pasha mansion from past to present
- Tez No: 602790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜREYYA EROĞLU BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışma, ülkemizin kültür başkenti olan İstanbul'da Boğaziçi Yeniköy semtinde bulunan Said Halim Paşa Yalısı'nın mimarisi, günümüze dek kullanımları, süsleme özellikleri ve geçirdiği onarımları ele alan bir çalışmadır. İstanbul Boğaziçi Yeniköy semtinde bulunan Said Halim Paşa Yalısı, Boğaziçi'nde kendine özgü tarihi geçmişi ile günümüze kadar ulaşmış en nadide mimari eserlerden biridir. Yalı ismini, Osmanlı Devleti'nde Hariciye Nazırlığı ve Sadrazamlık vazifelerinde bulunmuş olan Said Halim Paşa'dan almıştır. Ahşap kagir olarak inşa edilen yalı iç süsleme ve dekorasyon olarak küçük bir sahil saray hüviyeti taşımaktadır. Yalının banisi Said Halim Paşa, tarihi ve siyasi kişiliğinin yanı sıra, sanata olan ilgisi, mimari ve dekorasyondaki ince zevki ile ön plana çıkan bir şahsiyettir. Doğu ve Batı estetiğini birbiriyle harmanlayan bu eser, tezimizde üç bölüm halinde incelenmiştir. Birinci bölümde Said Halim Paşa'nın hayatı, eserleri ve siyasi kariyeri anlatılmıştır. İkinci bölümde 19. yüzyıl ve Boğaziçi, Boğaziçi'nde yalı mimarisi, Boğaziçi'nde bulunan bazı yalıların incelenmesi, 19. yüzyıl Osmanlı yalı mimarisinde kullanılan üsluplar hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde Said Halim Paşa Yalısı tarihi, mimari planı, geçmişten günümüze kullanımları ve geçirdiği onarımlar, iç süsleme biçim ve özellikleri, mekanlardaki dağılımı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the architecture of Said Halim Pasha Mansion located in Yeniköy district of the Bosphorus in Istanbul, the cultural capital of our country, its use until today, its ornamental features and the restoration it has undergone so far. Said Halim Pasha mansion, located in Yeniköy district of Boğaziçi in İstanbul, is one of the rarest architectural works in the Bosphorus with its own historical history. It is named after Said Halim Pasha, who served as Minister of Foreign Affairs and Grand Vizier in the Ottoman Empire. Built as a wooden masonry, the mansion closely resembles a small coastal palace with its interior decoration and decoration. Said Halim Pasha, the owner of the mansion, is a person who stands out with his historical and political personality, his interest in art and his refined taste in architecture and decoration. In my thesis, I examined this historical mansion, which combines Eastern and Western artistic aesthetics, in three chapters. In the first chapter, Said Halim Pasha's life, architectural works and political career are explained. In the second part, information is given about 19th century and Bosphorus, Bosphorus waterside architecture, some mansions located in Bosphorus and styles used in 19th century Ottoman waterside architecture. In the third chapter, the history, architectural plan, uses of the past and present, restorations, interior decoration forms and features and their distribution in the spaces of Said Halim Pasha Mansion are discussed.