Yaşlı nüfusun huzurevlerine ilişkin görüşleri ve beklentileri: Bolu örneği
The views and expectations of the elderly population about nursi̇ng homes: The case of Bolu
- Tez No: 602791
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA MUSTAFA KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Gerçekleştirilen bu çalışmada Bolu ilinde yaşayan yaşlıların huzurevlerine ilişkin görüşleri ve beklentilerinin tespit edilerek yorumlanması amaçlanmıştır. Yapılan bu çalışma Bolu ilinde yaşlılık ve huzurevi adına yapılan ilk çalışmadır. Araştırma kapsamında Bolu il merkezinde ikamet eden 65 yaş ve üzerinde olan 10'u kadın, 10'u erkek olmak üzere toplam 20 kişi ile derinlemesine mülakat yapılmıştır. Çalışma sürecinde veriler araştırma kapsamında nitel veri toplama tekniklerinden biri olan görüşme (mülakat) tekniği uygulanmıştır. Bolu il merkezine yaşayan yaşlıların huzurevlerine ilişkin görüşleri ve beklentileri ile ilgili görüşme formunda yer alan sorular yer almaktadır. Görüşme (mülakat) formu soruları araştırmacı tarafından ilgili literatür ışığında oluşturulmuştur. Bu araştırma ile görüşülen yaşlı bireylerin yaş, cinsiyet durumu, gelir durumu, medeni durumu, eğitim düzeyi, huzurevlerine ilişkin bakış açıları, görüşleri ve beklentilerinin tespit edilerek değerlendirilmesidir. Katılımcıların çoğu yaşlılık döneminde bakıma muhtaç olduklarında ve bakacak kimselerinin olmadıklarında huzurevinde kalmayı tercih edecekleri ortaya çıkmıştır. Bunun yanında, huzurevi personelinden hoşgörülü, saygılı ve kendilerine her türlü ihtiyaçlarında yardımcı olması beklendiği araştırma sonucunda ortaya çıkmıştır. Huzurevinde boş zamanlarını yaşlı bireyler; el işleri, kitap okuma, spor aktivitesi, televizyon izleme, dini etkinlikler ve toprağı ekip biçme gibi faaliyetlerle geçirmek istedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine and interprest the views and expectotions of elderly people living in Bolu. This study is the first study on behalf of old age and nursing home in Bolu province. Within the scape of the research, in-depth interviews were conducted with a total of 20 elderly people, 10 females and 10 males, aged 65 years and over, living in the city center of Bolu. During the study, one of the qualitative data collection techniques, which is the scope of the research, was used as an interview technique. The questions in the interview form about the view and expectations of elderly people living in the city center of Bolu are included. Interview form questions were created by the researchers in the light of relevant literature. The aim of this study is to determine and evaluate the age, gender, income, marital status, education level, nursing homes perspectives, views and expectations of the elderly individuals interviewed. Elderly people spend their free time in nursing home; handicrafts, resding boks, sports activities, television watching, religious activities and activities such as mowing the land were determined to want to spend.