Differentiation of self: Examination of the concept in the interplay of stress, life satisfaction, and marital satisfaction
Benlik ayrışması: Kavramın yaşam doyumu, evlilik doyumu ve stres arasındaki etkileşimde incelenmesi
  1. Tez No: 602811
  2. Yazar: AYŞE ULU YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GÜRBÜZ DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 364
Özet
Bu çalışmanın amacı, algılanan stres, eşten kaynaklı stres, eşten bağımsız stres ve yaşam doyumu ile evlilik doyumu arasındaki ilişkide benlik ayrışması değişkenlerinin (ben pozisyonu alma, duygusal tepkisellik, başkalarıyla iç içe geçme ve duygusal kopma) aracılık etme rolünü incelemektir. Çalışmanın örneklemini yaşları 19 ve 70 arasında değişen (M = 38,14, S = 1,18) toplam 825 evli yetişkin birey (420 kadın, 405 erkek) oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Çiftler için Çok Boyutlu Stres Anketi, Algılanan Stres Ölçeği, Benliğin Farklılaşması Envanteri-Kısa Formu, Çift Uyumu Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Önerilen ilişki ve yaşam doyum modelini test etmek için Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) kullanılmıştır. Eşten bağımsız stres boyutu, eşten kaynaklı stres ve algılanan stres ile yüksek çoklu doğrusallık değeri gösterdiği için çalışmadan çıkartılmıştır. Algılanan stres, eşten kaynaklı stres ve benlik ayrışması çalışmanın bağımsız değişkenleriyken, yaşam doyumu ve evlilik doyumu çalışmanın bağımlı değişkenleridir. YEM sonuçları algılanan stres ve evlilik stresi ile duygusal tepkiselliği daha yüksek olan bireylerin, ilişki ve yaşam doyum düzeylerinin düşük olduğunu göstermiştir. Ayrıca, stres seviyesi arttıkça ve ben pozisyonu azaldıkça, yaşam ve ilişki doyumu da düşmektedir. Araştırmanın sonuçları önerilen modelin bireylerin yaşam doyumlarındaki varyansın % 37'sini ve ilişki doyumlarındaki varyansın % 63'ünü açıkladığını göstermiştir. Sonuç olarak, bulgular evil bireylerin ilişkisel ve yaşam doyumlarında benliğin farklılaşması değişkenlerinin önemini desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study is to investigate the role of differentiation of self (I-position, emotional reactivity, fusion with others and emotional cut-off) as a mediator on the relationship between perceived stress, intradyadic stress, extradyadic stress and life satisfaction and dyadic satisfaction among Turkish married individuals. The sample was composed of 825 married individuals (420 women, 405 men) between 19-70 age ranges (M = 38.14, SD = 1.18). Demographic Information Form, Multidimensional Stress Questionnaire for Couples, Perceived Stress Scale, Differentiation of Self Inventory-Short Form, Dyadic Adjustment Scale and Satisfaction with Life Scale were used to gather data. Structural equation modeling (SEM) was used to test the hypothesized marital and life satisfaction model. Extradyadic stress was eliminated from the study because of the high multicollinearity values. Perceived stress, intradyadic stress, and differentiation of self were exogenous variables, while life satisfaction and marital satisfaction were endogenous variables. The results of the SEM indicated that individuals who have higher levels of perceived and intradyadic stress and higher emotional reactivity, they have lower levels of dyadic satisfaction and life satisfaction. Moreover, as the level of perceived or intradyadic stress increases and the level of I-position decreases, married individuals have lower level of life and dyadic satisfaction. The results of the study showed that the proposed model explained 37 % of the variance in the life satisfaction and 63 % of the variance in dyadic satisfaction of individuals. Consequently, the findings supported the significance of differentiation of self variables in married individuals' life and dyadic satisfaction.