Bazı kur'an müfessirlerine göre Hz. İsa'nın 'Allah'ın kelimesi' olması meselesi - Fahreddin Razi, İbn Kesir ve Elmalılı tefsirleri örneği
According to some Qur'an commentators, it's a matter of Jesus christ being the word of God - Fahreddi̇n Razi̇, inn kesi̇r and Elmali̇li̇ commentaries examples
- Tez No: 602810
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Hz. İsa, Kur'an-ı Kerim'e göre“Kelimetullah”, Kutsal Kitap sahibi Hıristiyanlara göre ete kemiğe bürünmüş“Kelime/Logos”tur. Hıristiyanlar, bu kavrama çok derin anlamlar yükleyerek, farklı yorumlar yapmışlarsa da, resmi Kilise İsa için, Tanrı oğlu/ Tanrı diyerek noktayı koymak istemiş, başka hiçbir yorumu kabul etmemiştir. Bu çalışmamızda asıl bahse konu, Hıristiyanların“Logos”olarak ifade ettikleri Hz. İsa'yı, Kur'an-ı Kerim'in“Kelimetullah”olarak ifade etmesinin Fahreddin Razi, İbn Kesir ve Elmalılı Hamdi Yazır'ın tefsirlerinde ne anlama geldiğini ortaya koymaktır. Çalışmamızın Giriş bölümünü, konumuzun amacı ve önemi, kullanılan metodlar, konumuz geniş olduğu için yaptığımız sınırlandırma ve kullandığımız kaynaklar oluşturmaktadır. 1. bölümde Hz. İsa ile ilgili bazı önemli kavramlar açıklanmış, 2. bölümde, Yeni Ahit'te İsa'nın“Logos/Kelime”olması, Kur'an-ı Kerim'de ise“Kelimetullah”olmasını ayrı başlıklar halinde inceledikten sonra, 3. bölümde asıl konumuzu oluşturan üç müfessirin Kur'an-ı Kerim'in Hz. İsa için kullandığı“Kelimetullah”kavramını nasıl açıkladıkları incelenmiştir. Bunu yaparken de ele aldığımız müfessirlerin hayatı ve yine onlara ait İslam için kaynak sayılabilecek tefsir eserleri hakkında da küçük başlıklar atılarak bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Jesus is named 'the word of God' according to Quran and he is one who is put flesh on the bones of 'Word/Logos' according to Christians that the owners of the Holy book. Despite Christians have attributed deep meanings, made different interpretations, the official church wanted to bring this topic to an end as they named him The son of God /God and haven't accepted any other interpretations. The main point of our this work is making clear that Christians' stating Jesus as 'Logos' and Quran's stating him as the 'Word of God' and what does it mean in the comments of Fahreddin Razi, İbn-i Kesir and Elmalılı Hamdi Yazır. The introduction of our work consists of the reason and importance our subject, the methods were used and as our subject is limited and our sources we used. In chapter 1, some important concepts explained about Jesus. In chapter 2, being 'Word /Logos' of Jesus in the new-testament, being 'Word of God' in Quran were examined under separated titles, after that in chapter 3, how three commentators explained the 'Word of God' which is our main subject. While doing this we presented some information about the lives of commentators and their comment books that can be considered as sources of Islam.