Meme kanseri tanısı ile ameliyat edilen 40 yaş ve altı hastalarda prognostik faktörler ve 10 yıllık sağkalım
Prognostic factors and 10-year survival in patients aged 40 years and under treated with breast cancer
  1. Tez No: 602816
  2. Yazar: CAN AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİM SAVAŞ YÜRÜKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
GİRİŞ: Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen ve en çok ölüme sebebiyet veren kanserdir. Genç yaşlarda nadir görülmekle beraber, daha agresif seyrettiği bilinmektedir. Bu nedenle, hastalığın agresif seyretmesine neden olan faktörlerin araştırılması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. AMAÇ: Çalışmamızda 40 yaş ve altındaki hastalarda sağkalım verilerini ortaya koymayı, çeşitli faktörlerin hastalardaki dağılımını, sağkalım ve hastalıksız sağkalıma etki eden prognostik faktörleri göstermeyi amaçladık. HASTALAR VE YÖNTEM: Ekim 2005 – Mayıs 2017 arasında, OMÜ Genel Cerrahi Kliniği'nde, meme kanseri tanısı ile ameliyat edilen 40 yaş ve altındaki 216 kadın hastanın veri kayıtları retrospektif olarak tarandı. Postoperatif tetkik, takip ve/veya tedavi verilerine ulaşılamayan 28 hasta çalışma dışında bırakılarak 188 hasta çalışmaya dahil edildi. Ölüm, yerel-bölgesel yineleme, uzak metastaz ve karşı memede meme kanseri durumları hastalık kabul edildi ve bu hastalar“yineleme grubu”şeklinde tanımlandı. Sağkalım ve hastalıksız sağkalıma etki eden prognostik ve prediktif faktörler Kaplan Meier yöntemi ve Log rank testi ve Cox Regression Proportional Hazards yöntemi ile tek değişkenli ve çok değişkenli analizler yapılarak araştırıldı. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen hastalarda ortanca yaş 36(22-40) olarak saptandı. Ortanca yineleme zamanı 32(1-114) ay olarak belirlendi. 10 yıllık sağkalım %85, hastalıksız sağkalım %74 bulundu. Tek değişkenli analizde; ameliyat tipi, patolojik aksiller tutulum, patolojik T, ER, PR ve moleküler subgrup sağkalıma etki eden faktörler olarak belirlendi. Çok değişkenli analizlerde aksiller tutulum, moleküler subgrup, patolojik T ve PR bağımsız prognostik faktörler olarak saptandı. ÇIKARIMLAR: 40 yaş ve altı hastalarda prognostik ve prediktif faktörler diğer yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir. Patolojik aksiller tutulum, moleküler subgrup, patolojik T ve PR sağkalım ve hastalıksız sağkalımda bağımsız prognostik faktörlerdir ve tanı, tedavi ve takip planlamasında dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
PROGNOSTIC FACTORS AND 10-YEAR SURVIVAL IN PATIENTS AGED 40 YEARS AND UNDER TREATED WITH BREAST CANCER BACKGROUND: Breast cancer is the most common cancer that causes death in women. Although it is rare in young age, it is known to be more aggressive. Therefore, it is necessary to investigate the factors that cause aggressive progression of the disease. OBJECTIVE: In the present study, we aimed to present survival data in patients aged 40 years and under, to show the distribution of various factors in patients, and to show prognostic factors affecting survival and disease-free survival. PATIENTS AND METHODS: Data records of 216 women under 40 years of age who underwent surgery for breast cancer in OMU General Surgery Clinic between October 2005 and May 2017 were retrospectively reviewed. In this study, 28 patients were excluded from the study and 188 patients were included in the study. Death, local-regional recurrence, distant metastasis and breast cancer in the contralateral breast were accepted as disease and these patients were defined as "recurrence group. Prognostic and predictive factors affecting survival and disease-free survival were investigated by Kaplan Meier and Log rank tests and Cox Regression Proportional Hazards. RESULTS: The median age of the patients included in the study was 36(22-40) years. The median follow-up period was 75(8-166) months, and the median recurrence time was 32 (1-114) months. 10-year survival was 85% and disease-free survival was 74%. In univariate analysis; surgical type, pathological axillary involvement, pathological T, ER, PR and molecular subgroup were determined as factors affecting survival. In multivariate analyzes, axillary involvement, molecular subgroup, pathological T and PR were determined as independent prognostic factors. CONCLUSION: Prognostic and predictive factors in patients aged 40 years and younger differ from other age groups. Pathological axillary involvement, molecular subgroup, pathological T and PR are independent prognostic factors in survival and disease-free survival and should be considered in diagnosis, treatment and follow-up planning. KEYWORDS: Breast cancer, young age, prognosis, survival