Meme kanserli hastaların çok yönlü değerlendirilmesi
  1. Tez No: 608191
  2. Yazar: AYLİN ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ALİMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
AMAÇ: Meme kanseri, insidansının sürekli artması nedeniyle önem kazanmaktadır. Meme karsinomu tüm dünya kadın populasyonunda en sık görülen kanser olup kanserden ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Meme kanseri tedavi edilebilen bir hastalıktır. Erken yakalandığında kür sağlamak mümkün olabilmektedir. Günümüzde meme kanserinin tedavi yöntemleri cerrahi, hormonal tedaviler, kemoterapiler ve radyoterapidir. Bu prospektif çalışmanın amacı, cerrahi uygulanan meme kanserli hastaların demografik özellikleri, klinik bulgu, postoperatif erken dönem sonuçlar ve prognoza etkili faktörlerin değerlendirilmesidir. MATERYAL-METOD: Bu çalışmada, 01 Ocak 2009- 31 Aralık 2011 tarihleri arasında Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde meme kanseri nedeniyle opere edilen hastalar değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen hasta sayısı 116 idi. Olguların demografik özellikleri, başvuru yakınması, ailede kanser öyküsü, doğum sayısı, kürtaj ve düşük sayısı, ilk gebelik yaşı, emzirme öyküsü ve süresi, menopoz yaşı, tanı aldığında premenopozal durumu, memedeki lezyonun saptanma şekli, tümör lokalizasyonu, fizik muayene bulguları, biyopsi yöntemi, reseptör durumu, uygulanan görüntüleme yöntemleri ve sonuçları, uygulanan ameliyat tipi, tümörün histopatolojik özellikleri, reseptör durumu, multifokalite, multisentrisite, postoperatif komplikasyon ve mortalite ve morbidite oranları kaydedildi. Hastalar Amerikan Birleşik Kanser Komitesi (AJCC) 2010 TNM evreleme sistemine göre evrelendi. BULGULAR: Hastaların yaş ortalaması 54.16 (aralık 21-88) idi. Ortalama takip süresi 15.5 ay (aralık 1-36 ay) idi. 22 hasta (%19) 40 yaş ve altı ve 39 hasta (%34) 60 yaş üstü idi. Eğitim durumlarına göre ilkokul mezunu 103 hasta (%89) mevcuttu. En çok görülen kan grubu A(+) ve 0 (+) idi. Kilo durumlarına göre 7 hasta (%6) 50 kg ve altında bulundu. BMI arttıkça tümör östrojen reseptör pozitiflik oranlarında artış görülmektedir. Meme kanseri tanısı konulan hastaların 52'si (%45) premenopozal dönemde iken 64 hasta (%55) postmenopozal idi. Hastaların 21'inde (%18) ailede meme kanseri öyküsü mevcuttu. Akrabaların meme kanseri tanı konma yaşına göre, 8 hasta 41 yaş altında (%35) idi. Hastaların 11'i tarama ve 14 hasta nonspesifik şikayetlerle başvuru sırasında meme kanseri tanısı aldı. SLNB yapılan hasta sayısı 68 (%59) idi. Dört hastada (%6) ise lenf nodu bulunamadı. SLNB yapılan 40 hastada negatif, 16 hastada pozitif ve 8 hastada mikrometastaz mevcuttu. Aksiller diseksiyon 85 hastaya (%73) yapıldı. ix Aksiller diseksiyon yapılan hastaların 33'ü (%39) negatif, 50'si (%59) pozitif ve 2'si (%2) mikrometastaz olarak değerlendirildi. Lenf nodu pozitifliğine göre N gruplandırılması yapıldı. Hastaların 43'ü (%37) N0, 7'si (%6) N(micrometastaz), 41 'i (%35) N1, 9'u (%8) N2 ve 11'i (%10) N3 idi. Hastalar TNM evresine göre gruplandırıldı. Ortalama tümör büyüklüğü 30 mm (aralık 6- 120 mm) idi. T is olan 7 hasta (%6), T1 olan 42 hasta (%36), T2 olan 50 hasta (%43), T3 olan 9 hasta (%8) ve T4 olan 6 hasta (%5) mevcuttu. Uzak metastaz 5 hastada (%4) görüldü. Hastaların 3'ünde (%3) akciğer metastazı, 3'ünde (%3) kemik metastazı, 1'inde (%1) beyin metastazı ve 2'sinde (%2) karaciğer metastazı mevcuttu. İki hastada (%2) nüks görüldü. Mortalite 4 hastada (%3) görüldü. Bunların ikisi tümöre bağlı idi. SONUÇ: Meme kanserinde yaş, önemli bir risk faktörüdür. Çalışmada, 18 hasta (%15) 40 yaş altı bulundu. Olgularımızda genç hasta sayısı literatürle karşılaştırıldığında oldukça yüksek saptanmıştır. Doğum yerlerine göre Karadeniz, Marmara bölgesi olan hasta sayısı Ümraniye populasyonu ile uyumlu iken doğu Anadolu bölgesinde az rastlanmıştır. Meme kanserinde prognoz esas olarak lenf nodu gelişimi, tümör büyüklüğü ve tümörün histolojik grade'ine bağlıdır. Bu faktörler arasında aksiler lenf nodunun durumu, tek başına en iyi prognostik faktördür.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Breast cancer comes into importance due to increasing of its incidence. Breast cancer is most frequently seen in all world female population and finds in second place among the cause of cancer death. Breast cancer is a treatable disease. At the present time, treatment modalities of breast cance are surgery, hormonal threapy, chemotherapy and radiothreapy. The aim of this study is prospectively evaluating the demoghraphic properties, clinical findings, postoperative early period results and factors effect on prognosis in patients who had breast cancer and applied surgical treatment. MATERIAL-METHOD: In this study, patients who were operated for breast cancer in General Surgery department of Umraniye Education and Research Hospital between dates of January 1, 2009 and December 31, 2011, were evaluated prospectively. The number of paitents included in study was 116. The demoghraphic properties of cases including complaint of patients at the time of admitted to hospital, family history of breast cancer, the number of birth, curretage, abortion, age at first pregnancy, history and time of breast-feeding, menopausal age, premenopausal condition at the time of diagnosis, detection mode in lesion of breast, tumor localization, physical examination findings, the type of biopsy and surgery, receptor condition, radiological techniques and its results, histopathological properties and receptor condition of tumor, multifocality, multicentricity, the rates of postoperative complication, mortality and morbidity were recorded. The patients were staged according to American Journal Cancer Comitte (AJCC) TNM 2010 staging system. RESULTS: Average age of patients was 54.16 (range 21 – 88). Average follow up time was 15.5 months (range 1 – 36 months). Twenty-two patients (19 percent) were forty years age and under. Thirty-nine patients (34 percent) were above the age of sixty. 103 patients (89 percent) were in first school group according to their educational conditions. A Rh (+) and 0 Rh(+) was most frequently seen blood group type. According to weight, seven patients (6 percent) was 50 kilograms and under. When BMI increased, increase of the rates of positive tumor estrogen receptor was seen. Fifty-two patients (45 percent) diagnosed as breast cancer were premenopausal period and sixty-four (55 percent) patients were postmenopausal periode. Twenty one percent of patients had family history of breast cancer. According to the diagnosed age of their relatives, eight patients were forty-one (35 percent) years age. Eleven patients were diagnosed as breast cancer during screening and fourteen patient diagnosed during nonspecific complains. The number of patients undergoing to SLNB were 68 (59 percent). Lymph node couldn't found in four patients (6 percent). Forty patient making SLNB xi had no metastasis, sixteen patient had metastasis and eight patient had micrometastasis. Axillary dissection was applied to eighty-five patients (73 percent). The 33 (39 percent) patients undergoing the axillary dissection were evaluated as negative, 50 patients (59 percent) were evaluated positive and two patient (2 percent) were evaluated as micrometastasis. According to positivity, N grouping was done. 43 patients (37 percent) were N0 , seven patients (6 percent) were N (micrometastasis), 41 patients (35 percent) were N1, 9 patients (%8) were N2 and 11 patients (10 percent) wered N3. Distant metastasis was found in five patients (%4). Seven patients (7 percent) were Tis, 42 patients (36 percent) were T1, 50 patients (43 percent) were T2, 9 patients (8 percent) were T3 and 6 patients (5 percent) were T4. Three patients (3 percent) had lung metastasis, three patients (3 percent) had bone metastasis, one patient (1 percent) had brain metastasis and two patients (2 percent) had liver metastasis. Recurrence was seen on two patients (2 percent). Mortality was seen on on four patients (3 percent). DİSCUSSİON: Age is a important risk factor in breast cancer. Eighteen patients (15 percent) were found under the age of forty years in the study. Comparing the literature, familial breast cancer has seen on higher rate. the high proportion of young patients in our cases confirms this one. According to birth location, when the number of patients who were born the Black Sea and Marmara Region is compatible with the Umraniye population, it is lower in East Anatolia Region. The prognosis of breast cancer is mainly based on lymph node involvement, tumor size, histological grade of tumor. Between these factors, axillary lymph node involvement is alone the best prognostic factor.