Antibakteriyel içerikleri farklı iki diş macununun, ağız içi retansiyon bölgelerinin giderilmesi öncesi ve sonrasında tükürükdeki mutans streptokoklar ve laktobasillerin düzeyleri üzerine etkileri
The Effects of two different antibacterial dentifrices on the salivary levels of mutans streptococci and lactobacilli, before and after the elimination of retantive sites
  1. Tez No: 60282
  2. Yazar: Ç. TÜRKSEL DÜLGERGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET GÖKALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Diş macunlan, dünya üzerinde en yaygın kullanılan plak uzaklaştırma ürünleridir. Çoğu ülkelerde son yıllarda görülen çürük azalması macunlara eklenen florürler ile açıklanmış olsa da son çalışmalar, macunların özellikle tek hijyen yöntemi olarak kullanıldıklarında yetersiz olduklarım göstermişlerdir. Macunların çürük önleyici etkinliğini, antibakteriyel özellikleriyle ifade eden çoğu araştırıcı, son günlerde bu ürünler içerisine eklenen triklosamn antibakteriyel etkisinin de antiplak etkisi kadar güçlü olduğunu tesbit etmişlerdir. Bu çalışma, aynı bölgede doğup büyümüş, yaşlan 19-25 arasında değişen kişilerden seçilen ve ağızdaki dolgulu-çürüklü diş, tükürük tamponlama kapasitesi-akış oranı açısından birbirine yakm değerlere sahip 30 birey üzerinde gerçekleştirildi. Biri NaF, diğeri NaF + triklosan içeren 2 farklı diş macununun 28 günlük kullanımı sonunda tükürük Mutans Streptokokları ve Laktobasillerin düzeyleri üzerinde oluşturdukları farklar ölçüldü. Bu ölçümler için“dip-slide”(Strip SM. Strip LB Vivadent- VIVACARE) tekniği kullanıldı. Bireylerin ilk kullandıklan macunun etkisini elimine etmek için, diğer macunun kullanımı öncesinde 10 günlük macunsuz diş firçalamalan sağlandı. Macunların antibakteriyel etkilerini değiştirebileceği düşünüldüğünden,ağızdaki retantif bölgelerin giderilmesinin ardından macunlar aynı periyotlarda tekrar kullandırıldı ve bakteri ölçümleri yapıldı. Gerek Mutans Streptokokları ve gerekse Laktobasiller'in tükürük seviyelerini azaltması bakımından, NaF + triklosanlı formun, özellikle retantif bölgelerin giderilmesi sonrasında, diğerine göre daha etkili olduğu izlendi. Bu sonuç; macunların antibakteriyel içeriklerinde yapılacak ilerlemeler ile, bu ürünlerin tek başlarına kullamlmalan durumunda da olumlu sonuçlar alınabileceğini düşündürmektedir. Anahtar Kelimeler : Laktobasiller, Mutans streptokokları, NaF'lü diş macunu, NaF + triklosanlı diş macunu, retantif bölge iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Toothpastes are the most common plaque removing products. Although caries decline seen in many countries was alttributed to the addition of fluoride into toothpaste formulation, recent studies show that using only toothpaste is not sufficent to prevent caries. Many investigators who observed a direct correlation between the effectiveness of a toothpaste and antibacterial action recently found that the addition of triclosan to the toothpastes have a strong antibacterial effect as well as antiplaque action. This study was carried on 30 subjects aged from 19 to 25 who were born and has been living in the same region with the same oral status with respect to filled-decayed teeth and salivary buffering capacity-salivary flow rate. The effect on salivary Mutans Streptococci and Lactobacilli levels of 2 different tootpastes which first one was containing only NaF and other was containing triclosan with NaF were evaluated. Bacterial levels were counted by“dip-slide”(strip SM, strip LB Vivadent VIVACARE) method The subjects were asked to brush their teeth without toothpaste during 10 days before using the second one, in order to eliminate the effects of the first toothpaste Since the retention sites in the mouth could change the antibacterial effects of the toothpastes, the elimination of these sites were performed and the two tootpastes were re-used with the same period and bacterial levels were also counted. After the elimination of the retention sites, the tootpaste which contains NaF with triclosan showed the most decreasing effect on salivary level of both Mutans Streptococci and Lactobacilli. The findings of this study suggest that we can obtain improved results with the re-evaluations of the antibacterial content of toothpastes when they used alone. Key Words : Lactobacilli, Mutans Streptococci, NaF toothpaste, NaF + Triclosan toothpaste, retantive site.