Diz üstü ampute hastalarda mikroişlemci kontrollü protezlerin yürüme paterni ve enerji tüketimi üzerine etkisi
The effect of microprocessor controlled prostheses on gait pattern and energy consumption in above-knee amputee patients
- Tez No: 602853
- Danışmanlar: DOÇ. ÜMÜT GÜZELKÜÇÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu gözlemsel klinik araştırmada; diz üstü ampute hastalarda mikroişlemci kontrollü (MİK) protezlerin yürüme paterni ve enerji tüketimi üzerine olan etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya 34 unilateral diz üstü ampute hasta dahil edildi. Bu hastalardan, birinci gruptaki 17 kişi MİK protez kullanıyorken; ikinci gruptaki 17 kişi MİK olmayan protez kullanıyordu. Hastalar kullandıkları protez grubuna göre yürüme paternleri, enerji tüketimleri, hareket becerileri, yaşam kaliteleri, protezlerinden memnuniyet durumları ve yürüyüş kapasiteleri açılarından karşılaştırıldı. Değerlendirme ölçütleri olarak 3D yürüme analizi, egzersiz tolerans testi, Short form 36 (SF-36) anketi, Lökomotor Kapasite İndeksi-5 (LKI-5), Protez Memnuniyet Anketi (PMA) ve 6 dakika yürüme testi (6DYT) uygulandı. Çalışmanın sonucunda; MİK protezlerin yürümenin hız, ampute taraf adım uzunluğu, ampute taraf adım süresi ve ampute taraf tek destek fazı özelliklerine MİK olmayan protezlere göre istatistiksel olarak anlamlı ölçüde katkı sağladığı saptandı (p0.05). Protezle hareket etme becerilerinde MİK protez kullanan hasta grubunda minimal yükseklik olsa da istatistiksel olarak anlamlı seviyede değildi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this observational clinical study; we aimed to investigate the effect of microprocessor controlled (MIC) prostheses on gait pattern and energy consumption in above-knee amputee patients. Thirty-four unilateral amputated above-knee patients were included in the study. Of these patients, 17 people in the first group were using MIC prosthesis; 17 people in the second group were using non-MIC prosthesis. The patients were compared in terms of walking patterns, energy consumption, mobility, quality of life, satisfaction with prosthesis and walking capacity according to the prosthesis group they used. 3D gait analysis, exercise tolerance test, Short form 36 (SF-36) health survey questionnaire, Locomotor Capabilities Index-5 (LKI-5), Satisfaction with Prosthesis Questionnaire (SAT-PRO) and six-minute walk test (6MWT) were used as evaluation criteria. As a result of the study; it was found that MIC prostheses had a statistically significant contribution to walking speed, amputated side step length, amputated side step time, and amputated side single support phase characteristics compared to non-MIC prostheses (p 0.05). The ability to move with prosthesis was minimal high but not statistically significant in the patient group using MIC prosthesis (p> 0.05).