Necip Fazıl'da Hz. Muhammed algısı
Necip Fazıl's Perception of Prophet Muhammad
  1. Tez No: 602875
  2. Yazar: ZEYNEP FÜZÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ŞENGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma Necip Fazıl'ın Hz. Muhammed algısını konu edinmiştir. Öncelikle Türk İslam Edebiyatı'nda Hz. Muhammed'in nasıl yer aldığı değerlendirilmiş, konuya dair Hz. Muhammed ile ilgili edebi türlere değinilmiş ve bazı örnek metinler verilmiştir. Devamında Necip Fazıl'ın hayatı, eserleri ve poetikası tanıtılmış daha sonra da tezin asıl konusu olan Necip Fazıl'ın eserlerinde Hz. Muhammed'in nasıl işlendiği araştırılmıştır. Şiir ve nesir kitapları merkeze alınarak konuya katkı sağlayabilecek bütün metinler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about Necip Fazıl's perception of Prophet Muhammad. First of all, evaluated how did the Prophet Muhammad take place in Turkish Islamic Literature about Prophet Muhammad. Then, the life of Necip Fazil, his works and his understanding of poetry were introduced, and then, the main subject of the thesis, Necip Fazil's works were examined how Prophet Muhammad was processed. Contribute to the subject poetry and prose books were analyzed.