Preeklamsi ve gestasyonel diabetes mellitus hastalığının endotelyal fonksiyona etkisinin akım aracılı dilatasyon ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of preeclampsia and gestational diabetes mellitus on endothelial function by flow-mediated dilatation
  1. Tez No: 602900
  2. Yazar: ÖMÜR ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATA TOPÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Gestasyonel diabetes mellitus ve preeklamsi gebeliğin en sık medikal komplikasyonlarındandır. Günümüzde artan gebelik yaşı ve obezite nedeniyle sıklığı artmaktadır. Hem gestasyonel diabet hem de preeklamsi hem kardiovasküler hastalıklar hem de ateroskleroz için risk faktörüdür. Akım aracılı dilatasyon (FMD), endotel fonksiyonunu ölçmek için kullanılan, erken aterosklerotik değişikliklerin iyi bir ultrasonografik belirtecidir. Bu çalışmada; endotel fonksiyonlarının bir göstergesi olan FMD değerlendirilerek preeklamsi veya gestasyonel diabetus mellitus öyküsü olan hastalarda artmış Bir Kardiyovaskuler hastalık riskinin olup olmadığını araştırdık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Ocak 2016 ile Ocak 2017 tarihleri arasında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde doğum yapmış olan 104 hasta ile gerçekleştirildi. Preeklamsi öyküsü olan 34 hasta, GDM öyküsü olan 37 hasta, komplikasyonsuz doğum yapmış 33 hasta çalışmaya dâhil edildi. Vaka kontrol çalışması olarak dizayn edildi. Çalışmadaki tüm hastalar sadece 1 canlı doğum yapmış, yaş aralıkları 20 ile 30 arasında olacak şekilde belirlendi. Tüm hastaların demografik verileri, kardiovasküler risk belirteçleri, obstetrik verileri, labaratuar tetkikleri ve FMD değişim (%) ölçümleri karşılaştırıldı. Elde edilen verilerin ortalama ve standart sapma değerleri hesaplandı. Sayısal değişkenlerin dağılımı Kolmogorov-Smirnov yöntemi ile değerlendirildikten sonra, homojen dağılım gösteren parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve alt gruplar arası karşılaştırmalarda ise Post Hoc Tukey testi kullanıldı. Homojen dağılım göstermeyen parametrelerin gruplar arası karşılaştırılmalarında Kruskal Wallis testi ve post-hoc analizlerinde Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişki derecesi, uygun olduğunda Pearson veya Spearman'ın korelasyon analizi ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Gestational diabetes mellitus and preeclampsia are one of the most common medical complications of pregnancy. The incidence is increasing due to the increasing gestational age and obesity. Both gestational diabetes and preeclampsia are risk factors for cardiovascular diseases and atherosclerosis. Flow-mediated dilatation (FMD) is a good ultrasonographic marker of early atherosclerotic changes used to measure endothelial function. In this study; We evaluated FMD, an indicator of endothelial function, and investigated whether there is an increased risk of cardiovascular disease in patients with a history of preeclampsia or gestational diabetes mellitus. Materials and Methods: The study was carried out with 104 patients who gave birth in the Obstetrics and Gynecology Clinic of Abant Izzet Baysal University Training and Research Hospital between January 2016 and January 2017. Thirty-four patients with a history of preeclampsia, 37 patients with a history of GDM, and 33 patients with uncomplicated deliveries were included in the study. All patients in the study had only one live birth and their age range was between 20 and 30 years. Demographic data, cardiovascular risk markers, obstetric data, laboratory tests and FMD change (%) measurements of all patients were compared. Mean and standard deviation values of the obtained data were calculated. After the distribution of numerical variables was evaluated by Kolmogorov-Smirnov method, one-way analysis of variance (ANOVA) was used for homogeneously distributed parameters and Post Hoc Tukey test was used for comparisons between subgroups. Kruskal Wallis test was used for comparison of non homogeneous parameters between groups and Bonferroni corrected Mann Whitney U test was used for post-hoc analysis. The degree of relationship between continuous variables wascalculated by Pearson or Spearman's correlation analysis, where appropriate.