Modelling of unsteady processes of adsorption refrigeration systems
Adsorpsiyonlu soğutma sistemlerinde zamana bağlı süreç modellemesi
  1. Tez No: 602913
  2. Yazar: MEHMET EMRE BERK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BEDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Son yıllarda enerji kaynaklarının sınırlı olduğunun farkındalığıyla, soğutma sistemlerinde enerji tasarrufu arzu edilmektedir. Bu bağlamda, yenilenebilir enerji kaynakları ve atık ısıdan yararlanmak için, enerji kaynağı olarak fosil yakıt kullanan konvensiyonel soğutma sistemlerine ek olarak yeni teknolojiler geliştirilmiştir. Düşük dereceli, yenilenebilir termal enerji kaynakları tarafından işletilen adsorpsiyonlu soğutma sistemleri, enerji tasarrufu ve çevre dostu olma gibi avantajları nedeniyle dikkat çekmektedir. Ama bununla birlikte, adsorpsiyonlu soğutma sistemlerinin, üzerinden gelinmesi gereken uzun çevrim süresi ve düşük sistem performansı gibi birçok sorunu vardır. Bu tezde, adsorban yatakta meydana gelen zayıf ısı ve kütle transferi prosesini analiz etmek için, farklı çalışma kosulları ile silika jel-su ve aktif karbon-metanol gibi farklı çalışma çiftlerinin çeşitli sistem parametreleri üzerine olan etkisi kıyaslanarak, adsorban yatakta homojen olmayan sıcaklık ve basınç pro fili içeren bir adsorpsiyonlu soğutma sistemi incelenmiştir. Ayrıca, performans katsayısının (COP) davranışını incelemeküzere, sistem performansını iyileştirmek amacıyla, temel çevrime ısı ve kütle geri kazanımı operasyonları uygulanmıştır. Matematiksel model, sadece radyal yönde gerçekleştirilmiş olup, önceden tanımlanmış olan başlangıç ve sınır koşulları ile kısmi diferansiyel denklemler kullanılarak sonlu fark yöntemi ve Newton-Rhapson yönteminin yardımıyla Matlab'de nümerik olarak çözülmüştür. Elde edilen sonuçların, literatürdeki çalışmalarda yer alan sonuçlarla uyumlu olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy savings on refrigeration systems are highly desired due to the awareness of limited energy sources in recent years. In this regard, new technologies have been developed in addition to the conventional refrigeration systems, which utilizes fossil fuels as an energy source, in order to utilize renewable energy sources and waste heat. Adsorption refrigeration systems, which are operated by the renewable low-grade thermal energy sources, have drawn attention because of the advantages in aspects of energy saving and being environment friendly. However, adsorption refrigeration systems have many problems in terms of long cycle time and low system performance yet to be overcome. In this thesis, adsorption refrigeration systems with non-uniform temperature and non-uniform pressure profile within the adsorbent bed have been investigated by comparing the effect of different operating conditions and working pairs such as silica gel-water and activated carbon-methanol on various system parameters in order to analyze the poor heat and mass transfer process within the adsorbent bed. Moreover, heat and mass recovery operations have been applied to the basic cycle in order to improve system performance by demonstrating their effect on coefficient of performance (COP). The mathematical model has been performed in only radial direction and numerically solved with the help of finite difference method and Newton-Rhapson method by using pre-defi ned initial and boundary conditions, and discretized partial differential equations implemented in Matlab. The results indicate that the analysis carried out in this thesis shows good agreement with the studies in the literature.