Bulanık mantık kullanılarak türk boğazlarından transit geçiş yapan gemilerin egzoz emisyon değerlerinin geometrik ifadeleri ve gösterilimleri
Geometric forms and expressions of the amount of emissions emitted from the transit ships passing through the turkish straits by using fuzzy inference system in matlab
  1. Tez No: 602918
  2. Yazar: KARDELEN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KANBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Gemiler; hızları, sefer süreleri, sahip oldukları ana makine ve yardımcı makine sayıları ve bu makinelerin güçlerine bağlı olarak çevreye egzoz emisyon salınımı yaparlar. Bu çalışmada, Türk Boğazlarından transit geçen gemilerin havaya bıraktığı NOx , SO2 , CO2 , HC ve PM gazlarının yaklaşık miktarları, gemi sayıları; kuru yük, dökme yük ve tanker olmak üzere üç farklı türe göre normalize edilerek, hesaplanmıştır. Bu hesaplamalar sonucunda elde edilen veriler MATLAB Fuzzy uygulamasında 3-boyutlu grafiklerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ships release exhaust emission to the environment depend on their speed, expedition time, the number of the main machine and auxiliary machine which they have and the power of their machines. In this study, we calculated the approximative amount of NOx, SO2, CO2, HC and PM gases released by ships which are passing through the Turkish Straits. Number of ships normalized according to 3 different types of ships as cargo, bulk carrier and tanker. Results of these calculations shown by 3D graphs in Fuzzy MATLAB.