Fuzzy count data models with heaped data points
Yığın veri noktalarıyla bulanık sayma veri modelleri
  1. Tez No: 602919
  2. Yazar: GODRICK MARADONA OKETCH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sayma veri modelleri teorisi temelde olayların kesin sayımlarının bağımlı değişken olarak tanımlanmasına dayanır. Ancak pratikte bu sayımların bazen kesin olamayacağı ve bu nedenle belirsiz olarak raporlandığı durumlar vardır. Bu çalışmada, belirsiz olarak gözlemi bildirilen yığılmış (“heaped”) veri noktalarını, tanımlamanın bir yolu olarak bulanık olduğu varsayımı kullanılmaktadır. Ancak, pratikte bir veri setindeki tüm sayımları kesin olmayan olarak bildirmek olası olmadığından, yeni bir olabilirlik fonksiyonu önerilmektedir. Bulanık sayımların alpha-cuts'larının birleştirilmesine ek olarak, bu olabilirlik fonksiyonu kesin ve bulanık raporlanmış sayımları da içermektedir. Önerilen modelin uygulamaları iki farklı veri seti kullanılarak gösterilmektedir: İlk uygulama da bir ay içinde içilen sigara sayısıyla ilişkili faktörleri belirlemeye çalışan bir sigara bırakma çalışması verisi kullanılmış, ve ikinci uygulamada ergen genç kızların (18 yaş altı) cinsel eş sayısını öngörmeye çalışan bir boylamsal çalışma verisi kullanılmıştır. Sonuç olarak, gerçek veri örneği ve simülasyon çalışmasından, önerilen modelin, özellikle bir veri kümesindeki bulanık sayımların belirsizliği arttığında sayımları tahmin etmede performansının daha iyi olduğu gösterilmektedir; bu durum sayım veri kümesinde belirsizlik bulunduğunda modelimizin çok kullanışlı olduğunun bir göstergesidir. Ayrıca sonuçlar göstermektedir ki daha önce mümkün olmayan bir özellik olan alpha-cuts'ların dahil edilmesi iyi modeller elde edilmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Theory of count data models is primarily based on definite counts of events as the dependent variable. But there are practical situations in which these counts may fail to be definite and are therefore reported with imprecision. In this study, it is assumed that heaped data points are fuzzy as a way of identifying observations that are reported imprecisely. But again it is practically unlikely to report all counts in an entire dataset as imprecise, therefore a new likelihood function is proposed which in addition to incorporating alpha-cuts of fuzzy numbers also includes both precise and fuzzy reported counts. The proposed model is then illustrated through two different datasets: the first dataset uses a smoking cessation study data in an attempt to identify factors associated with the number of cigarette smoked in a month, and the second dataset is an adolescents survey data that aims to model some independent variables on the number of sexual partners among female teenagers (under 18). Through the real data illustration and a simulation study, it is shown that the proposed model performs better in predicting the counts especially when the imprecision of the fuzzy points in a data set is increased; an indication that our model becomes very useful when fuzziness exists in a count dataset. The results also show that inclusion of alpha-cuts makes it possible to identify better models, a feature that was not previously possible.