Text independent speaker verification using neural networks
Sinir ağları kullanarak metin bağımsız konuşmacı doğrulama
- Tez No: 602920
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA LEVENT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Konuşmacı doğrulama, bir kişinin kimliğinin sesi vasıtasıyla kanıtlanması işlemidir. Bir konuşmacı doğrulama mekanizması, hassas verilerin erişimi için bir banka sistemine, bir çağrı merkezine, bir adli yazılıma ya da bir mobil uygulamaya kurulabilir. Metin bağımsız konuşmacı doğrulama, konuşma içeriğinin sınırlandırılmadığı durumları kapsamaktadır. Fonetik içerik ve konuşma süresindeki değişim bu alandaki zorlu faktörlerdendir. Bu çalışmada, metin bağımsız konuşmacı doğrulama görevi için bir yöntem önermekteyiz. Önerdiğimiz yöntemde, iki konuşmaya ait fonemler ve bu fonemlerin sınırları tanınarak belirlenir. Tüm akustik spektral öznitelikler üretilir ve tanınan fonetik bilgi ile birleştirilir. Tüm fonemler başka bir konuşmadan aynılarıyla birebir eşleştirilir ve sahip oldukları öznitelikler yine bir araya getirilir. Elde edilen bilgi ise ileri beslemeli ve tam bağlı bir yapay sinir ağına aynı/farklı konuşmacı kararı vermesi için gönderilir. Uygulanan sistemin eğitim ve testlerinde, açık erişimli İngilizce konuşmacı doğrulama veritabanları kullanılmıştır. Çeşitli öznitelik, veri ve test koşullarının etkileri incelenmiştir. Eşit hata oranı bazında, içerdiği konuşma uzunluğu 15 saniyeden 1 saniyeye kadar değişen kayıtlar için, %16,7'den %23,7'e kadar hata gözlenmiştir. Kayıtların tamamının kullandığı durumda ise %15,5 eşit hata oranı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Speaker verification is the process of proving one's identity through voice. A speaker verification mechanism can be deployed in a banking system, a call center, a forensics software or a mobile application for accessing sensitive data. Text independent speaker verification deals with cases with unrestricted spoken content. The change in phonetic content and duration of the speech is a challenge in this field. In this study, we propose a method for text independent speaker verification task. In the proposed method, phonemes of two utterances are recognized together with their boundaries. All acoustic spectral features are extracted and fused with recognized phonetic information. All phonemes are paired with the same ones from another utterance, and fused phonetic information are concatenated. This information is given to a feedforward fully connected neural network for the same/different speaker decision. In training and tests, public English speaker verification datasets are used. Effects of various feature, data and test conditions are investigated. Equal error rates ranging from 16.7% to 23.7% are observed for recordings with changing speech duration between 15 seconds and 1 second. When the whole recording is used 15.5% error is observed.