The Eu politics of Ak Party between the years 2002-2017
Ak Parti'nin 2002-2017 yılları arasındaki Avrupa Birliği politikası
- Tez No: 602956
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tezde, AK Parti'nin 2002-2017 yılları arasındaki Avrupa Birliği politikası incelenecektir. Tezdeki bölümler, Türkiye'deki seçim süreçlerine göre sıralanarak düzenlenmiştir. 2002-2007 yılları arasındaki ilk dönem Türkiye'nin, ilk AK Parti hükümeti sırasında, Avrupa standartlarını hızlıca yasaya uygulamaya başladığı dönemdir. 2007-2011 yılları arasındaki ikinci dönemde ise, süreç bazı uluslararası ve ulusal sebepler dolayısıyla durgun bir ritme girmiştir. AK Parti'nin ikinci hükümet dönemi sırasında, AB katılımı istenmesine rağmen süreç planlandığı şekilde başarılı olmamıştır. 2011 ve 2017 yılları arasındaki üçüncü dönemde, Türkiye ve AB arasında, AB'nin eleştirisi olan demokraside gerileme ve üye ülkeler ile Türkiye arasındaki anlaşmazlıklar gibi sebeplerle sorunların arttığını görmekteyiz. Genel olarak bu tez, akademisyenlerin 2002-2017 dönemindeki Türkiye-AB ilişkilerini Avrupalılaşmadan Avrupa'dan uzaklaşmaya doğru bir süreç olarak incelediklerini saptamaktadır. Fakat, 2011 ve 2017 yılları arasındaki dönem, Türkiye ve AB arasında Suriyeli mülteciler konusunda önemli bir iş birliğine şahit olmuştur. Türkiye ve AB arasındaki ilişkiler hiçbir zaman yok olmadığı ve güçlü ve zayıf olma arasında gidip geldiği için müşterek ilişkileri devam ettirmek adına fırsatlar iyi değerlendirilmeli ve işlevsel bir iş birliği sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the European Union politics of AK Party between the years 2002-2017 will be examined. The chapters are organized according to the election periods in Turkey. The first period, between 2002 and 2007 is when Turkey started transferring European standards into its legislation rapidly under the first AK Party government. In the second period, between 2007 and 2011, the process gained a stagnant pace due to several international and domestic issues. During the second government of AK Party, although the EU accession was desired, the process did not succeed as intended. During the third period between 2011 and 2017, we see increasing problems between Turkey and the EU, such as the EU's criticism of backsliding in democracy and disagreements between the EU member states and Turkey. Overall, the thesis finds out that academics analyze Turkey-EU relations during 2002-2017 as a process moving from Europeanization towards de-Europeanization. However, the period between 2011 and 2017 also experienced a significant cooperation between Turkey and the EU regarding the issue of Syrian refugees. Since the relations between Turkey and the EU never ceased to exist and tend to go between strong and weak from time to time, the opportunities should be used efficiently, and a functional cooperation should be sustained in order to continue cooperative relations.