Türkiye solu ve siyasal kültür
Turkey's left and political culture
  1. Tez No: 104963
  2. Yazar: SIRRI ERDEM TÜRKÖZÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL SANCAR ÜŞÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
168 ÖZET Özet“Türkiye Solu ve Siyasal Kültür”başlıklı bu çalışmanın konusu, Türkiye'nin siyasa! kültürü ile Türkiye sosyalist hareketinin siyasa! kültürü arasındaki ilişki ve etkileşimdir. Bu çalışmada, öncelikle, Türkiye sosyalist hareketinin Türkiye'nin siyasal kültüründen farklı ve alternatif olabilecek bir siyasal kültüre sahip olup olmadığı sorusu yanıtlanmaya çalışıldı. Jean FYan-*ois Sa^'art'm si^'as?! kü!*ür kavrams^Ha^tirmsKi benimsendi* si%/as?l kültür,“heterojen siyasal [söylemsel] türlerin farklı birleşmelerinden îKarp'ltir ”T»“ır1ov#» ertuvııliel har#»V^fÎTiîıı sit/ae»] Vi'ilii'minim t»l** aTlTÎTOHSI e^r^cTjif tîj y-j'yBİı îj^etmlerir* ”^f **$#aTjrn**K'» yılı > benıms^^d1“Türkiye'nin Siyasal Kültünü”başlığını taşıyan birinci bölümde, Türkiye'nin sij'asai kültürünün nitelikleri, Türkiye'nin siyasal ve toplumsal sırasıyla: Osmanlı Devîeti'nm mirası, Türkiye'nin modernleşme süreci ve askeri darbelerdir Özetleyecek oV.*r«sk, f>~i Tsînır'm değerlerine olumlu anlamlar yüklenmesi; Anayasa ve parlamento gibi yurttaşların siyasal katılımmı sağlamaya yönelik kunamlann yanı sıra, toplumun ezilen kesimlerini, kadınları ve farkh etnik kimliklerle siyasete katılmak istenenlerin siyasete katılımını uörece emıeîîeven elitist bir siyasal çerçevenin oluşturulmasıdır. Askeri darbelerin en önemli katkısı ise, yönetilenlerin siyasete katılımım özendirmek bir yana, siyasetten soğutan bir siyasa! kültür olduğu sonucuna varıldı.W)“Türkiye Solu 'nun Sivasal Kültürü”başlıklı ikinci bölümde, Türkiye sosyalist hareketini» siyasal kültürü.., tarihsel bağlan»»“”.'imle değerlendirildi. Cumhuriyet dönemi Türkiye soyalisî iıareketinin selisimi. TYırlrî-*/**,r!*T“' tMv*J^'J^ ViiltiiWt rst\-r h.Tii\t\Atı. \\ıi\\ %y\Aı iT*u1qt”*V Ar%rt fqrîîıo«î fl/\rı'A{\i3rnfAi>r%rt rslAt-trrtt cvftri'AAiı Plaulı^o irw»1.t>^lr»orriif> vAvtrAvtr*' mr\Ar*rr\1if%ofx*f^ projenin eleştirel olmayan, bir biçimde sahipleniknesi; siyasetin meşru fetişleştiriimesi benzer biçimde oartinm fetişleştiriîınesi; ulusal kurtuluş mücadelelerinin de etkisiyle milliyetçi bir söyleme kayılması; cinsiyetçiîik; ideolojik ve kültürel muhafazakarlık; militarizm; öîümseverîik; devrimcinin küitlestirilmesidir. Türkiye sosyalist hareketinin tarihi bir bütün olarak ele alındığında da, Türkiye sosyalist hareketinin alternatif bir siyasal kültür geliştiremediği öne sürüldü.“Türkiye Sosyalist Hareketmdeki \kî Siyasal Kültür”başlığım taşıyan ikinci böh'imfm geri kalanında-, önceki bölümde varılan sonuçların ışığında, Türkiye Solu'nun ilk üç döneminin siyasal kültür açısından önemli farklılaşmaları barındırmasına rağmen, siyasal kültürdeki esas dönüşümün AfSrAftrtrn't Annc*mAn -%/iYv»Vl*M?tı*ri
Özet (Çeviri)
1 7] SUMMARY OF THE- THESIS The aim of this study is to explore the relation ?*nâ interaction between the Turkey's politics! culture und Turkey's socialist movement's *v\ftf?.r*«f ntı\t%ırn wrtf? t'* /lî«fMiı?« y.f\\(\+\\t*r rTt%rVf\\/9u ur\rMoltt«+ rr\r\\ »%monf Ka« an To -4-tnjf* -HreH“ *rr*t*f*(\Ti trie r*lr\vr**n+c*rîvt-tf*a ç\£ Ti trt'cwr^v T*r\1xtîn*A\ rnıl+ı trfv eIübor*ited with deteiTniiiimls of Turkish noIiiiciii üt1- sociîtî structure ^he Hîid Rcpubiicsıı era cmd the sıüecis of cou*^ d'et&ts âre underlined* If w© ctifMiSrfJ çıım.TTia,rTT1tftf»'*t rMftHtr/fc ”redomiii-£mes of £uihorztaziazi sdii*,?'“straiion perspective oriîîimited ironi Ottoman State's heritage and the perception of modernisation as a project; îjfrirîîT'ütîvs s^Sîiss J#iW44 U11U tULl*114«rf WUlbUIUl L/l/lltiVUI identities* alienati*”“*.'1* citizens from ”“olitical Ti2i*ticir*2tion rather t fi?» t? feciîitatiîîe political participation. After that, political culture of the Turkey's Left is analysed in four periods: from the birth of Turkish Communist Party to the first coup d'etat m I960; 1960 to second coup d'etat in 1971; 1971 to the third coup d'etat in 1980; from 19S0 to today. In determining the periods of the developments of political culture of the Turkey's socialist movement considered. Tn the first forty years of the Republican era, the Turkey's Left lived in symbiosis with Kemalist regime in Turkey and USSR. Due to this relation, Turkey's Left could not produce an independent political culture and a Marxist accumulation. Tn the second period of Turkey's Left, Turkish Worker's Party established in 1961 and for the first time in its history had an important election result in 1965. Also in this period Turkey's student movement reached to its peak. The third period characterized with the heyday of anti-fascist movement. Tn this three periods with the affects of îCsmsiist herila,re the violence acts of the rightist movement and symbioticÎ72 relation with Comintern, Turkey's Leo disinterested with its political culture and acquired many aspects of Turkey's political culture. September 12th 1980 coup d'etat mainly targeted Turkey's Left. The last two decades marked with a partial self-criticism of past, and new cultural anr>roaches -like a nosiai^calb' attitude towards ”"oldeii a°e~ 1 Q7f)'r*ta AiA rjot fhaHÜC es^ecisdl11' in sexisi*11 or^^tiiiii&iion models hîîU ıtHlîûnsılİsnî. After ait mvesiigaLion of Turkey's Left's history, we arrive to a political culture to Turkey's political culture as a whole. ÎİKBMAKrASYÖN