Polikliniğimize başvuran erişkin erkeklerde klinik ve laboratuvar incelemelerle fertilite oranının saptanması
Determination of fertility rate in adult men presenting to our outpatient clinic by clinical and laboratory investigations
- Tez No: 602961
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN DORAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: İnfertilite, en az bir yıl korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebe kalamama olarak tanımlanmaktadır. İnfertilite değerlendirmesinde anamnez ve fizik muayeneye ek olarak semen analizi yapılmalıdır. Semen analizi parametrelerini zaman ilerledikçe güncelleme ihtiyacı doğmaktadır. Çalışmamızda kendi fertil ve infertil grubumuzun semen analizi verilerini DSÖ 2010 verileriyle kıyaslamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: En az bir yıl boyunca haftada iki kez korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebelik sağlayamama şikayetiyle kliniğimize başvuran hastalar infertil gruba alındı. İnfertilite dışı herhangi bir nedenden kliniğimize başvuran çocuk sahibi olan hastalar ise fertil gruba alındı. Anamnez ve fizik muayene sonrasında hormonal inceleme için kan örnekleri hastanemiz laboratuvarında alınıp incelendi. Semen analizi için hastalardan 3-7 günlük cinsel perhiz şartı arandı. Semen analizi hastanemiz Tüp Bebek Merkezi bünyesinde ilgili birimde uzman biyologlar tarafından yapıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodlarının yanı sıra niceliksel verilerin karşılaştırılmasında Student's t-testi kullanıldı. Fertil ve İnfertil gruplarına ait niteliksel verilerin karşılaştırılmasında Ki-kare ile Fisher's Exact testleri kullanıldı. Çalışmada yer alan hastaların sağ, sol testis ve semen volümleri, sperm konsantrasyonları, toplam sperm sayıları, total motilite (A+B+C), progresif motilite (A+B), hızlı progresyon (A), morfoloji (%), FSH (mlU/ml), LH (mlU/ml), prolaktin (ng/ml), testosteron (ng/ml) ve estradiol (pg/ml) değerleri ile hasta grupları açısından roc analizi uygulandı. Roc analizinde elde edilen veriler ile fertil ve infertil grupta yer alan hastalara ilişkin cut off, spesitive, sensitive, pozitif prediktiv ve negatif prediktiv değerleri saptandı. Bulgular: İnfertil grupta fertil gruba göre, semen volümü, toplam sperm sayısı, sperm konsantrasyonu ve sperm morfolojisi daha düşük izlenmiştir. Hormonal incelemede serum FSH düzeyi ve prolaktin düzeyi infertil grupta daha yüksekken, total testosteron ve LH düzeyi infertil grupta daha düşük izlenmiştir. Sonuç: Hasta popülasyonumuzun semen analizi referans verileri DSÖ 2010 verileriyle uyumlu olup, hastalarımızın tanı ve takibinde güvenle kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Infertility is defined as inability to conceive despite unprotected sexual intercourse for at least one year. Infertility assessment should include semen analysis in addition to anamnesis and physical examination. There is a need to update semen analysis parameters as time goes on. In this study, we aimed to compare semen analysis data of our own fertile and infertile group with WHO 2010 data. Matherial and Method: The patients who admitted to our clinic with the complaint of inability to achieve pregnancy despite unprotected sexual intercourse twice a week for at least one year were included in the infertile group. The patients who had children who applied to our clinic for any reason other than infertility were included in the fertile group. After anamnesis and physical examination, blood samples were taken and examined in the laboratory of our hospital for hormonal examination. For semen analysis, sexual abstinence condition of 3-7 days was sought from the patients. Semen analysis was performed by specialized biologists in the related unit within the IVF Center of our hospital. Results: Semen volume, total sperm count, sperm concentration and sperm morphology were lower in the infertile group than the fertile group. While serum FSH and prolactin levels were higher in the infertile group, total testosterone and LH levels were lower in the infertile group. Conclusion: The semen analysis reference data of our patient population is consistent with WHO 2010 data and can be used safely in the diagnosis and follow-up of our patients.