Biyolojik örneklerde kullanılacak florimetrik metal tayini ölçüm sistemi geliştirilmesi
Development of florimetric metal detection measurement system for biological specimens
- Tez No: 603042
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tiyoksanton ve türevleri biyolojik açıdan aktif ve tıp alanında da sıklıkla kullanılan önemli molekül sınıflarından biridir. Diğer spektroskopik ölçümlere nazaran ekonomik, duyarlı ve pratik bir yöntem olacağı düşünülerek, çalışmamızda floresans emisyon spektroskopisi yöntemi kullanılmıştır. Çalışmamızda, sentezlenen ve floresans özellik gösteren 2-tiyoksanthen tiyoasetik asit (T), BSA ile etkileştirilerek stabilizasyonu sağlanmış ve T-BSA kompleksi (pH:7) sentezlenmiştir. T'nin tek başına verdiği floresans emisyon şiddeti, T-BSA kompleksinin emisyon şiddeti ile karşılaştırılmış, kompleks emisyon şiddetinde %24.40'lık artış olduğu gözlemlenmiştir. T-BSA kompleksi hazırlandıktan sonra bu kompleksin 7 ayrı metalin tuzları ile etkileşimlerinin floresans emisyon spektroskopisi yöntemi kullanılarak incelenmesi sonucu Cu2+, Al3+, Ni2+ ve Co2+ metallerinin T-BSA kompleksinin floresans emisyon şiddetinde önemli bir değişmeye neden olmadığı, dolayısıyla da bu metallere karşı herhangi bir seçiciliğinin olmadığı görüldü. Bunun yanısıra kompleksin Fe2+ ve Fe3+ metallerine karşı orta, Hg2+ metaline karşı ise yüksek seçiciliğe sahip olduğu ortaya çıkmıştır. T-BSA kompleks oluşumu ve bu kompleksin metaller ile etkileşiminin florimetrik olarak incelenmesine literatürde rastlanmamış olması, çalışmamızın özgünlüğünü daha da ön plana çıkarmıştır. T ve T-BSA kompleksinin bazı metallerin tayininde kullanımının uygun ve güncel olup, geliştirilen florimetrik T-BSA-Metal ölçüm sisteminin biyolojik örneklerde ve atık sularda metal tayini üzerine kullanılabileceği sonucuna ulaşıldı. Çalışmamız biyolojik sıvılar ve çevre örneklerinde bu metallerin tayininin yapılması yönünde devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Thioxanthone and its derivatives are one of the most important class of molecules biologically active and used frequently in medicine. In our study, fluorescence emission spectroscopy method was used as thought an economic, a sensitive and a practical method in comparison to another spectroscophic measurements. 2-thioxanthone thioacetic acid (T), synthesized in our study and has a fluorescence property, was stabilized to interact with BSA and T-BSA complex (pH:7) was synthesized. 24.40% increasing was observed at the emission intensity of T-BSA complex, when the emission intensity of T-BSA complex compared to the emission intensity of T. After the preparation of the T-BSA complex, it was established that Cu2+, Al3+, Ni2+ and Co2+ metals did not cause a significant change in the fluorescence emission intensity of the T-BSA complex, accordingly any different sensitivity of T-BSA to these metals, as a result of investigation of T-BSA complex interaction with 7 different metal salts by using fluorescence emission spectroscopy. In addition to this, it was determined that T-BSA complex has a medium and strong sensitivity as to Fe2+-Fe3+ and Hg2+ metals, respectively. T-BSA complex formation and the interaction of this complex with metals have not been found in the literature have brought the originality of our study to the forefront. It was concluded that developed T-BSA-Metal measurement system can be used upon the determination of metals in biological samples and waste waters with favorable and current application of T and T-BSA complex in metal determination. Our study proceeds towards metal determination at biological and environmental samples.