Bazı gıda örneklerindeki alüminyumun florometrik yöntem ile tayini
Determination of aluminum in some food samples of with fluorometric method
  1. Tez No: 416896
  2. Yazar: ESRA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE SAÇMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Alüminyum; günlük hayatımızda hemen her alanda kullanılmaya başlanan bir metaldir. Alüminyum iyonunun ise daha önceki çalışmalar ile toksik etkilere sahip olduğu bilindiği için, bu çalışma da gıda ve çevre örneklerindeki Al(III) iyonunun ultra-eser düzeyde tespiti amaçlanmıştır. Al(III)'ün gıda ve çevre örneklerindeki analizleri biyolojik sistemlerdeki toksitesi ve gerekliliği sebebi ile önemlidir. Bu nedenle öncelikle Al(III) iyonunun tayininde kullanılmak üzere spesifik yeni bir ligand (3',6'-bis(dietilamino)-2-{[(1E)-(4-etoksifenil)metilen] amino}spiro[izoindol-1,9'-xanthen]-3(2H)-one) (DEMAK) bileşiği ilk defa sentezlenerek FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR ve elementel analiz ile karekterizasyonu yapıldı. DEMAK bileşiği güçlü floresans özellik gösteren bir ligandtır. Bu ligandın floresans özelliklerinden faydalanarak Erciyes Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Enstrümental Analiz Laboratuvarı'nda yapılan bir florometre kullanılarak bazı gerçek örneklerdeki Alüminyum'un miktarının tayini için bir yöntem geliştirildi. Geliştirilen yöntemin optimizasyonu için; örnek pH ve asitliği, DEMAK miktarının etkisi, Al(III) miktarı, sıcaklık, Al(III)-DEMAK kompleks oluşumu için bekleme süresi, yüzey aktif madde etkisi gibi değişkenlerin optimizasyonu yapılarak, optimum şartlar altında çeşitli gıda ve çevre örneklerinde bulunan ultra-eser miktardaki Al(III)'ün tayini gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen metodun doğruluğu 3101a Aluminum ve INCT-TL-1 standart referans maddeleri ve analit ilavesi ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aluminum; a metal that was introduced in almost every area of our daily lives. Aluminium ions are known to have toxic effects with previous studies because this study also in food and environmental samples Al(III) ions at ultra-trace level detection is intended to. Al(III) toxicity and analysis in food and environmental samples is important because of its necessity in biological systems. For this reason, primarily Al(III) ions to be used in the determination of a new specific ligand (3',6'-bis(diethylamino)-2-{[(1E)-(4-etoksifenil)methylene] amino}spiro[isoindole-1,9'-xanthen]-3(2H)-one) (DEMAK) compound synthesized for the first time to carry a group of FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR and elemental analysis was performed by characterization. Strong fluorescence compound is an agent with the characteristics of DEMAK.you taking advantage of the fluorescence properties of this league, Erciyes University, Faculty of Science, Department of Chemistry performed in the Laboratory of instrumental analysis for the determination of the amount of aluminum florometre using some real examples of a method has been developed. The method developed for the optimization of; sample pH and acidity, the amount of demak, the amount of Al(III), the amount of temperature, the waiting time for the complex formation of Al(III)-DEMAK, the effect of the surfactant by performing under optimum conditions the optimization of variables such as various food and environmental samples in ultra-trace quantities of Al(III) determination was carried out. The accuracy of the developed method 3101a aluminum and INCT-TL-1 standard reference materials, and with the addition of analysis was tested.