Akaryakıt ana dağıtım işletmelerinde muhasebe sistemi: Bir örnek olay incelemesi
Accounting system in main fuel distribution establishments: A case study
  1. Tez No: 603047
  2. Yazar: SEYFULLAH ATÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİS NALAN YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Akaryakıt sektörü Türkiye ekonomisi açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu sektörde yer alan akaryakıt ana dağıtım işletmeleri ve muhasebe sistemleri bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında, Türkiye'de akaryakıt sektörü ve akaryakıt ana dağıtım işletmeleri, akaryakıt ana dağıtım işletmelerinin kuruluş ve işleyişine ilişkin mevzuat ve akaryakıt ana dağıtım işletmelerinde muhasebe sistemi incelenmiştir. Nitel araştırma yaklaşımı benimsenerek konular örnek bir akaryakıt ana dağıtım işletmesi olan Opet A.Ş.'de gerçekleştirilen örnek olay incelemesi kapsamında somut hale getirilmiştir. İşletmenin muhasebe bilgi sistemi incelenmiş, araştırma sonucu elde edilen veriler kullanılarak Opet A.Ş.'nin muhasebe sistemi kuruluşu ve faaliyetleri vak'a haline getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fuel sector is highly important for the economy of Turkey. Main fuel distribution establishments in this sector and their accounting systems constitute the subject of this thesis. Within the scope of the researchs, Fuel sector and main fuel distribution establishments in Turkey, legislation on the establishment and operation of the main fuel distribution establishments and accounting system of main fuel distribution establishments were examined. By adopting qualitative research approach, the subjects materialized within the scope of the case study carried out in Opet A.S. which is an example main fuel distribution establishment. Accounting information system of the establishment has been examined and accounting system estabilshmert and operehos of Opet A.S. transformed into a case by using the data obtained as a result of the study.