Yeni bir sıfır akım ve sıfır gerilim anahtarlamalı iki anahtarlı ileri yönlü dönüştürücünün tasarımı
A new zero current and zero voltage switching two switch forward converter design
- Tez No: 603091
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FARUK BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tezde yüksek giriş gerilimi ve yüksek güç uygulamaları için sıkça kullanılan iki anahtarlı ileri yönlü dönüştürücü için yeni bir aktif bastırma hücresi önerilmiştir. Özellikle IGBT kullanılan ve üç-faz giriş gerilimi ile beslenen kaynak makinası veya benzeri uygulamalar için IGBT kesim anahtarlama kaybının düşürülmesi hedeflenmiştir. Önerilen devrede ana IGBT'ler sıfır akımda anahtarlama ile iletime girer. Her bir ana IGBT için bir yardımcı anahtar, bir kondansatör, bir endüktans ve iki diyot ile gerçeklenen aktif bastırma hücresi sayesinde ana IGBT'ler sıfır gerilim anahtarlama ile kesime giderek anahtarlama kayıpları düşürülür. Tezde ileri yönlü ve iki anahtarlı ileri yönlü dönüştürücülerin çalışma prensipleri incelenmiş, önerilen aktif bastırma hücresinin çalışması detaylı analiz edilmiş, önerilen devrenin bilgisayar ortamında simülasyonu yapılarak kullanılacak olan bastırma hücresi elemanlarının değerlerinin anahtarlama kaybına olan etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new active snubber cell is proposed for two-switch forward converters, which are widely used for high-voltage input and high-power output applications. Turn-off switching loss reduction is targeted for three-phase input IGBT based welding machines or similar power supplies. Proposed active snubber cell contains one auxiliary switch, one capacitor, one inductor and two diodes for each main IGBTs. In the proposed circuit, main IGBTs are turned-on with zero-current-switching. This active snubber cell reduces the main IGBT turn-off switching loss with zero-voltage-switching. Forward converter and two-switch forward converter operation is examined, proposed active snubber cell operation is analyzed and simulated in computer aided simulation software. Active snubber cell values and their effects on switching losses are simulated.